Zpět na seznam

Argyroderma fissum

Argyroderma fissum

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny od 3 cm do 5 cm
Barvy rostliny žlutá, červená
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny nádoby
Popis

Rod Argyroderma je pěstitelsky velmi oblíbený. Jsou to vysoce sukulentní rostliny se zakrnělým stonkem. Plně vyvinuté listy bývají jen dva a ještě k tomu do velké míry srostlé. Jejich povrch je vždy hladký, světle šedý se zvláštním stříbrným leskem.

Některé druhy mají srostlé listy vejčitého až téměř kulovitého tvaru, jiné jsou prstovitě podlouhlé, zřídka delší než 30 až 50 mm.

Argyroderma fissum je jediným zástupcem podrodu Roodia, ale dlouho nebylo jisté, kam vlastně patří.

Tento rod má nezvykle dlouhé až 50 mm a úzké 10 - 15 mm listy světle zelené barvy, velmi mnoho větviček na stonku a dlouze stopkaté květy.

Již poměrně mladé rostliny vytvářejí husté polštářovité trsy. Květy jsou žluté nebo červené s bílým středem a o průměru asi 25 mm. Tobolka má 12 pouzder.

Tento druh je považován za neprimitivnější v celém rodu.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae – kosmatcovité

Původ:
Celý rod zahrnuje 11 druhů pocházejících z poměrně malého území – jižní Namaqaland.

Pěstování:
Hlavní období růstu a kvetení je v létě a na podzim. Celou zimu a jaro, kdy dochází k tvorbě nového páru listů a zasychání starého, ponecháváme rostliny zcela bez zálivky. Zaléváme vždy opatrně. Při větších dávkách vody dochází k popraskání pokožky na listech, což není pro rostliny nebezpečné, ale kazí to jejich vzhled.
Nové fotografie rostlin