Foto: Argyreja
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Popis

Argyreja je ovíjivá, až 10m vysoká pnoucí tropická rostlina s maldšími výhony byllinými a hustě světle chlupatými, staršími dřevnatými. Vyznačuje se velkými srdčitými listy na spodu světle plstnatě chlupatými. Květy mají bíle plstnatý kalich a světle červenofialovou, v jícnu tmavší korunu.
Listy jsou střídavé, 10 -30cm dlouhé, 8 -25cm široké, se žilkami na svrchní straně lehce ponořenými, nspodu silně vystouplými. Květy vykvétají vždy pohromadě na dlouhé stopce, v poupěti obalené bledě zelenými, 3,5 -5cm dlouhými listeny, jsou pětičetné, kališní lístky vejčité, 1 -2cm dlouhé, koruna je nálevkovitá až trubkovitá, s rozšířeným, neoatrně laločnatým lemem, asi 6cm dlouhá, na vnější straně s pěti ochlupenými segmenty, tyčinky a čnělka hluboko v trubce. Plody jsou kulovité, 1 -2cm velké, žlutavě hnědé, s malou špičkou, obklopené poněkud zvětšenými kališními lístky.
Argyreja přeroste v krátké době všechno, na čem najde oporu. Její suché plody se zvětšenými, na vnitřní straně červenavými kališními lístky nacházíme mnohdy v suchých vazbách. Jsou poněkud menší než u Merremia tuberosa, které se prodávají jako „dřevěné růže“. V Asii roste často také další z asi 90 druhů rodu Argyreia, ale pouze tento druh se pětuje v tropech.

Čeleď:
Convolvulaceae - svlačcovité

Původ:
Argyreja pochází z Indie.

Výskyt:
Argyreja je často pěstovaná okrasná rostlina, která často zplaňuje.
Nové fotografie rostlin