Zpět na seznam

Antigonon mexický

Antigonon leptopus

Foto: Antigonon mexický
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 12 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, srdčité, trojboké
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, hlíza
Popis

Antigonon mexický je je pnoucí tropická rostlina šplhající až 12m vysoko, její hranaté bylinné výhony vyrůstají z dřevnaté báze. Vyznačuje se listy s žilkami na povrchu ponořenými, naspodu vystouplými, růžovými květy, zřídka bílými, se třemi většími, vnějšími a dvěma menšími, vnitřbími kališními lístky.
Listy jsou střídavé, trojboké až srdčité, 3 -15cm dlouhé, 2 -12cm široké, dlouze zašpičatělé se zvlněným okrajem většinou lehce vykrajovaným. Květy vykvétají v hroznech nebo latách, jejichž špičky jsou přeměněny v úponky. Vnější obalné lístky květu jsou srdčité, až 1cm dlouhé a 8mm široké, vnitřní elipčité, užší. Tyčinek je osm, do poloviny spojených a většinou s jedním zubem mezi nitkami. Plody jsou hnědé oříšky, trojhraně pyramidální, asi 1cm dlouhé, obalené třemi vnějšími kališními lístky, zvětšenými až na 25cm.
Antigonon roste velmi rychle a pokrývá přitom ploty a jiné rostliny hustou spletí výhonů, které nesou téměř celoročně růžové květy. Nemají-li však zůstat dole holé, musí se pravidleně zastřihovat.

Čeleď:
Polygonaceae - rdesnovité

Původ:
Antigonon mexický pochází z Mexika.

Výskyt:
Antigonon mexický je rozšířeně pěstován, často také zplaňuje.

Použití:
V Thajsku se mladé listy této rostliny obalují ve strouhance a jedí se smažené. Také kořenové hlízy, bohaté na škrob jsou jedlé.
Nové fotografie rostlin