Zpět na seznam

Amherstie vznešená

Amherstia nobilis

Foto: Amherstie vznešená
Detail
Kategorie Ostatní
Výška rostliny do 18 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Amherstie má velké, zpeřené listy. Květenství jsou převislá, až 1m dlouhá. Květy jsou červeně zářivé, nápadně velké, zvláštně tvarované. Tento strom dorůstá do výšky až 18m, má okrouhlou korunu. Listy jsou střídavé, až asi 1m dlouhé. Mladé větvičky spolu s listy nejprve visí ochable dolů a mají slabě červenavý nádech, teprve později zezelenají a vzpřimují se. Květy jsou zářivě červené, asi 20cm dlouhé, v převislých hroznech až 1m dlouhých. Květní stopka se 2 zářivě červenými, roztřepenými nebo nazpět ohnutými listy. Samotný květ má 4 menší kališní lístky a 3 větší korunní plátky, poslední se žlutými skvrnami blízko špičky, střední širší než oba postranní. Devět z deseti tyčinek je srostlých v trubku, pět z nich je mnohem delších než trubka a jsou ohnuté nahoru. Plody jsou velké lusky, objevují se jen zřídka.
V plném květu patří Amherstie k nádherným tropickým stromům. Pro evropskou vědu byla objevena až v roce 1826 v jedné chrámové zahradě, planá byla nalezena dodnes pouze dvakrát.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Amherstie pochází z Barmy.

Výskyt:
Tento strom roste především v jihovýchodní Asii.

Pěstování:
Amherstie vyžaduje hodně srážek, vysokou vzdušnou vlhkost a dobrou půdu, trvalé zamokření jí ale škodí.

Množení:
Plody se v kultuře vyvinou jen zřídka a také množení řízkováním není jednoduché. Proto se s tímto druhem setkáváme pouze zřídka.
Nové fotografie rostlin