Zpět na seznam

Alpinie nachová

Alpinia purpurata

Foto: Alpinie nachová
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 1 m do 5 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Alpínie nachová je mohutná tropická trvalka, většinou 1,5 -2,5m vysoká, někdy až 5m. Listy má většinou uspořádané do dvou řad, s listovou pochvou, která nese na horním konci vzpřímenou blanku. Květenství s nápadnými červenými podpůrnými listeny a poměrně nenápadnými bílými květy.
Listy jsou podlouhlé, 30 -80cm dlouhé, 5 -20cm široké, téměř přisedlé až krátce řapíkaté, holé, s význačnou střední žilkou a jemnými, téměř rovnými, v ostrém úhlu odbočujícími postranními žilkami. Listová blanka je 7 -20mm dlouhá, chlupatá, většinou se dvěma nestejnými laloky. Květy vykvétají ve vzpřímeném nebo na špičce převislém, 15 -35cm dlouhém klasu na konci výhonů, listeny jsou 2,5 -6cm dlouhé, v jejich úžlabí je vždy 1 -2 aso 2cm dlouhých květů. Plody jsou téměř kulovité, 2 -3cm, otevírající se třemi chlopněmi, vyskytují se jen zřídka.
Alpinie nachová se s oblibou vysazuje pro svá nápadná květenství, jejichž listeny vytrvávají téměř po celý rok, i když krátkodobé květy dávno opadaly. Vedle červené plané formy je v kultuře také forma s růžovými listeny, označovaná jako „růže alpinie“ (anglicky „Pink Ginger“). Přitom „Ginger“ poukazuje na blízkou příbuznost se zázvorem, který ale zůstává mnohem menší a má krátké, husté klasy se zelenými listeny se žlutým okrajem a žluté květy s fialovým pyskem.

Čeleď:
Zingiberaceae - zázvorovité

Původ:
Alpinie nachová pochází z oblasti od Indonézie až po Nové Hebridy.

Výskyt:
Alpinie nychová je oblíbená okrasná rostlina ve všech tropických oblastech, často zplaňující.
Nové fotografie rostlin