Zpět na seznam

Allamanda

Allamanda cathartica

Foto: Allamanda
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v lékařství
Popis

Allamanda je pnoucí tropická rostlina dodahující výšky 15m. Roste také jako půdopokryvná rostlina na svazích nebo jako stříhaný keř. Ve všech částech má mléčnou šťávu, listy v přeslenech po třech nebo čtyřech, zřídka vstřícné. Květy jsou velké, nálevkovité, plody ostnité.
Listy jsou protáhlé až opakvejčité, 5 -16cm dlouhé, 2 -6cm široké, zašpičatělé, tuhé, lesklé. Květy rostou jednotlivě nebo po několika spolu, jsou pětičetné, kališní cípy 5 -14cm dlouhé, korunní trubka 4 -8cm dlouhá, ve spodní polovině velmi úzká a často s červenavým nádechem, v horní části mnohem širší, uvnitř často s červenavými podélnými proužky a ve výši pěti tyčinek chlupatá, korunní laloky jaou 3 -5,5cm dlouhé, v poupěti šroubovitě stočené. Plody jsou téměř kulaté až vejčité a poněkud zploštělé, 3 -8cm velké, hustě poseté 0,5 2cm dlouhými ostny, ve zralosti se otevírají, semena jsou 1,5 -2,5cm velká, s blanitým křídlem kolem dokola.
V evropských skelnících jsou k vidění většinou šlechtěné odrůdy se zvlášť velkými květy, v Asii naopak často málo vzrůstné, nepopínavé formy. Blízce příbuzná, ale světle fialově kvetoucí Allamanda blanchetii se vyskytuje jen vzácně.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Allamanda pochází ze severovýchodu Jižní Ameriky.

Výskyt:
Allamanda je rozšířeně pěstovaná, často zplaňující.

Použití:
I když je Allamanda silně jedovatá, používá se její mléčná šťáva a její kůra občas jako projímadlo.
Nové fotografie rostlin