Zpět na seznam

Agáve sisalová

Agave sisalana

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, v zemědělství
Použitelné části rostliny list
Popis

Agáve sisalová je trvalka s kořeny až 150 cm dlouhými, a s mnoha výhonky, na nichž se vytvářejí kořenové pupeny.

Stonek je poměrně tlustý, velmi zkrácený a vyrůstají na něm až 2 m dlouhé a 10 - 15 cn široké, dužnaté, čárkovité, kopinaté listy, zakončené hrotem. Na rozdíl od jiných druhů nejsou po stranách ostnité.

Po 5 - 20 letech rostlina vyhání stonek s latovitým květenstvím do výše 8 - 10 m. Vonné květy jsou zelenavě bílé, trubkovité, zakončené 6 cípy. Mají šest tyčinek a semeník s čnělkou zakončenou trojdílnou bliznou.

Plody jsou mnohosemenné trojboké tobolky.

V květenství se vytváří mnoho rozmnožovacích pupenů, k vegetativnímu množení na plantážích. Mateřská rostlina po odkvětu hyne.

Čeleď:
Amaryllidaceae – amarylkovité

Původ:
Rostlina pochází ze Střední Ameriky z mexické provincie Yucatan. Název dostala podle malého přístavního města Sisal, odkud se vyváželo sisalové vlákno. Nyní se nejvíce sisalu vyváží z Tanzanie, Brazílie, Angoly, Keni a Mexika, a to od USA, Portugalska, Velké Británie, Angoly, Keni a Mexika, a to do USA, Portugalska, Velké Británie, Francie i k nám.

Pěstování:
Pěstování této agáve není složité, není závislá na srážkách a jako xerofyt shromažďující v listech vodu může snadno přečkat období sucha trvající 5 - 6 měsíců. I když se schopna dobře růst na skalnatých, velmi mělkých půdách, nejlépe se jí daří na lehkých propustných písčitých půdách s příměsí jílu.

Sklízejí se listy, které se co nejdříve odvlákňují. K tomu se používají stroje, ve kterých se listy rozmačkají a lámou. Uvolněné vlákno se propírá vodou, aby se odstranily všechny zbytky listového pletiva a slizu. Čisté vlákno se suší na slunci, bělí a kartáčuje.

Použití:
Vlákno se používá k výrobě vodních lan, lan pro důlní dopravu, jako vázací příze apod.. dává se také jako příměs do koberců, potahových látek, na výrobu pytlů, kartáčů, štětek a jako náhražka žíní.

Zelené listy obsahují saponin vhodný k získání kortizonu.
Nové fotografie rostlin