Zpět na seznam

Adenium tučné

Adenium obesum

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny červená, růžová
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Adenium tučné je až 1m, zřídka až 3m vysoký tropický keř, s masitými kmeny a hladkou šedou kůrou. Všechny jeho části obsahují mléčnou šťávu. Vyznačuje se krátkými, nápadně tlustými kmeny, pětičetnými květy růžovými až červenými, s dlouhou, uvnitř žlutavou trubkou s růžovými podélnými proužky.
Listy jsou nahloučené na konci větviček, jsou protáhlé, nejširší blízko špičky, 7 -12cm dlouhé a 3 -8cm široké, trochu masité, na povrchu tmavozeleně lesklé, naspodu bledší a matné, špička je široce zaokrouhlená nebo s nepatrnou špičkou. Květy vykvétají ve skupinách na koncích větviček, ke konci doby květení často již bezlistých, až 5cm velkých, korunní laloky jsou bílé s růžovým okrajem až růžové s karmínově červeným okrajem, v poupěti zkroucené. Plody jsou dlouze protáhle doutníkovité, až 24cm dlouhé a 2cm tlusté, vždy dva pohromadě v pravém úhlu ke stopce, ve zralosti se otevírající, s mnoha semeny, která nesou na každém konci chochol hedvábných chlupů.
Zatímco jiné okrasné rostliny se musejí zalévat, tato „pouštní růže“ se může spíše chránit před nadbytkem vody. Pochází z velice suchých území a uchovává trochu nezbytné vody ve svých tlustých kmenech. Pokud jí dostává více, ztrácí listy.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Adenium tučné pochází z východní Afriky od Etiopie až po jižní Afriku.

Výskyt:
Adenium je okrasná rostlina oblíbená v Asii a v Africe.

Použití:
I když je rostlina považována za jedovatou a její mléčná šťáva slouží jako šípový jed, je okusována mnoha africkými zvířaty, zřejmě kvůli zásobě vody.
Nové fotografie rostlin