Zpět na seznam

Všehoj léčivý

Panax ginseng

Foto: Všehoj léčivý
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny zelená
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, náročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list, kořen
Popis

Všehoj léčivý je často zvaný kořenem života. Je to vytrvalá rostlina se štíhlým,se podobají napřímeným, asi půlmetrovým stonkem, který nese 4 až 5 dlouhořapíkatých listů, postavených pravidelně zespoda nahoru, pod úhlem asi 30 až 35 stupňů. Listy jsou podobné listům kaštanu koňského a skládají se z pěti lístků, které jsou sestaveny jako prsty u ruky. Nad listovou růžicí, z centra listového přeslenu se zvedá květová osa, na jejímž vrcholu je soukvětí, okolík z malých, světlezelených oboupohlavních květů, které se podobají hvězdičkám. Z květů se vyvíjí zelené, bobulovité plody, což jsou jednosemenné nebo dvousemenné peckovice, zbarvující se v létě do červena. Dospělá rostlina rodí kolem 30 plodů.
Tato bylina se dožívá vysokého stáří, až několik století. Běžný starý kořen z volně rostoucí byliny dosahuje hmotnosti kolem 150gramů, největší nalezený kořen, 360 let starý, měl hmotnost 675 gramů.
Drogou je kořen, méně často list. Cena se na světovém trhu pohybuje od desítek tisíc dolarů za kilogram. Někdy se kořen na trhu dělí na červený, chong-sam, a bílý, paksam. Žen-šen bývá velmi často falšován, nebo je za něj pod krycím názvem (např. vietnamský žen-šen), vydávána zcela jiná bylina.

Čeleď:
Araliaceae - aralkovité

Původ:
Žen-šen pochází ze sibiřských tajg přímořského a vladivostockého kraje, sever Číny a Koreje. Americký všehoj pochází ze Severní Ameriky a Kanady. Má podobné působení jako všehoj asijský, ale jeho účinku nedosahuje, proto Američané dovážejí žen-šen korejský.

Pěstování:
Pěstování této byliny je poměrně náročné, protože kořen je možné na plantáži sklízet nejdříve čtvrtým rokem, doporučuje se sběr pětiletých nebo šestiletých kořenů, ale na některých specializovaných plantážích se sbírají kořeny ještě starší.

Použití:
Obsahové látky jsou dobře prozkoumány, ale nacházejí se stále nové. K hlavním patří panax - saponiny, panax glykosidy, seskviterpenová silice, směs mastných kyselin, označována jako kyselina panaxová, panax - alkaloidy, škroby, nižší cukry, fytosteroly, pektiny, třísloviny, plyskyřice, slizy, řada vitamínů, zvláště vitamin C, a komplex vitaminů skupiny B, minerální látky a další.
Žen-šen je základním představitelem skupiny harmonizérů čili adaptogenů (dříve antistressory), drog, jež pomáhají vyrovnat se s dlouhodobými vlivy stresů. Používáme ho jako stimulující a posilující prostředek, jako fytoprofylaktikum proti ateroskleróze a jako ochranný faktor při celkově zhoršeném zdravotním stavu. Zlepšuje látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru. Stimuluje výkonnost CNS, štítné žlázy, nadledvinek a pohlavních žláz. Zbystřuje smysly, působí anabolicky, chrání před vyčerpáním a selháním adaptačních mechanismů. Aktivizuje krvetvorbu, brzdí tvorbu metastáz, reguluje krevní tlak, zvyšuje práh citlivosti na bolestivé podněty, urychluje hojení, při kombinaci zevní a vnitřní léčby napomáhá vyhojení kožních onemocnění.
Žen-šen není toxický a nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky nebo kontraindikace. Odborné prameny hovoří o možnosti dlouhodobého podávání, ale je lépe se držet hesla „všeho s mírou“. Trvalá stimulace žen-šenu je nevhodná a je lépe dát přednost použití této drogy formou kůr, v délce 35 nebo 42 dní a kůry opakovat zpravidla dvakrát ročně, na jaře a na podzim. V onkologii není vhodná aplikace žen-šenu se včelí mateří kašičkou. Mimořádný význam v onkologii je přikládán aplikaci žen-šenových preparátů, nemocný po jejich aplikaci méně vnímá bolesti, cítí se lépe, bývá méně unaven a psychicky vyrovnanější. Kromě toho droga tlumí rozvoj dceřinného bujení, takže má i jistý vliv v sekundární prevenci.
Žen-šen je oblíbeným prostředkem v homeopatii, protože má skutečně výjimečné vlastnosti a je poměrně vzácný, zejména ten divoce rostoucí. Pěstované druhy vykazují poněkud menší působení. Užívání homeopatických prostředků je velmi rozšířené a ve všech podobách slouží hlavně k celkové stimulaci organismu. Hlavně jako geriatrikum, pro podporu libida, obnovování paměti, pro léčbu neurastenie, deprese apod. Je to prostě skutečně všelék, všehoj, jak zní český název.
Žen-šen je výborným geriatrikem. Působí na některé typy maligního bujení přímo jako kancerostatikum. Je to mimořádná droga a nikdo není schopen přesně stanovit, jako interakce nastávají při kombinaci s jinými látkami.
Nové fotografie rostlin