Zpět na seznam

Úročník bolhoj

Anthyllis vulneraria

Foto: Úročník bolhoj
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Úročník bolhoj je vytrvalá bylina asi 40cm vysoká s vícehlavým oddenkem. Má přímé lodyhy, většinou jednoduché, porostlé chloupky. Listy jsou lichozpeřené s konečných lístkem větším než jsou ostatní přízemní nedělené. Květy mají žluté koruny, na člunku červenající, většinou ve dvou hlávkávh podepřených děleným listem. Kalich je huňatý, bledý, zůstávají v něm uzavřeny malé lusky. V lusku jsou 1 -2 semena. Rosltina kvete od května do července.

Výskyt:
Úročník bolhoj je v Evropě rozšířený, u nás roste na suchých místech, na loukách a travnatých stráních od nížin po podhůří.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Kvetoucí nať se sbírá od května do července, co nejrychleji se suší ve stínu, aby květy udržely žlutou barvu. Droga má slabě aromatický pach a mdlou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje zejména saponiny a tříslovinu. Působí projímavě, svíravě a dezinfekčně. Nať čerstvé byliny se v lidovém léčitelství používala jako obklad na rány.
Droga se používá vnitřně v nálevu jako prostředek celkově povzbuzující organismus, zevně v obkladech a koupelích při mokvavých a špatně se hojících ranách, při bércových vředech. Používá se také k výplachům dutiny ústní, při nemocech dásní a záněchtech mandlí.
Úročník bývá součástí projímavých čajů, spolu s jahodníkem, maliníkem a trnkou tvoří směs, kterou se lidově nahrazuje čínský čaj. V zemědělství je významnou pícninou.
Nové fotografie rostlin