Zpět na seznam

Smil písečný

Helichrysum arenarium

Foto: Smil písečný
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Smil písečný je drobná vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a trsem slabých lodyh, nahoře větvitých, vlnatých, až 30cm vysokých. Listy jsou malé, podlouhle vejčité nebo podlouhle kopinaté, celokrajné, vlnatě plstnaté. Chocholičnatá květenství jsou složena ze žlutých úborů, které mají zákrov ze široce kopinatých, citrónově zbarvených listenů a žluté kvítky s chmýrem. Shoduje se v úborech, a stavbě květů s protěží a liší se tím, že zákrovní listeny se po odkvětu hvězdicovitě nerozkládají. Rostlina kvete v červenci a srpnu.
Smil je známější pod názvem protěž písečná nebo pod lidovým označením myší ouško.

Původ:
Smil pochází z Evropy.

Výskyt:
Smil písečný roste v celé Evropě, u nás hlavně na písčitých a kamenitých stráních v nížině a pahorkatině.

Použitelná část:
Z rostliny se používá květ.

Sběr:
Chocholičnatá květenství se sbírají před rozkvětem rostliny a suší se ve svazečcích v průvanu na stinných místech. Umělá teplota při sušení se pomalu zvyšuje na 35°C. Droga má kořenitý a odporný zápach, kořenitě hořkou chuť. Musí si zachovat citrónově žlutou barvu.

Použití:
Rostlina obsahuje hořčinu, silici, tříslovinu, některé kyseliny, např. kávovou a fytoncidní látky, také chinonové barvivo helichrysin, blízké flavonům, kumarinový derivát herniarin.
Droga působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Užívá se vnitně jako spazmolytikum, dezinficiens, cholagogum a mírné diuretikum při chronických zánětech dolních močových cest a dysurických potížích. Odvar je účinnější než nálev.
Nové fotografie rostlin