Zpět na seznam

Rozpuk jízlivý

Cicuta virosa

Foto: Rozpuk jízlivý
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Rozpuk jízlivý je vytrvalá až 1m vysoká bylina s lysou lodyhou v dolní části hlízovitě ztlustlou, uvnitř dutou, přehrádkovanou, zevně podélně brázditou a přeslenovitě větvenou. Listy má dva až třikrát zpeřené, složené z dlouze kopinatých, ostře pilovitých lístků. Okolíky jsou dlouze stopkaté, bez obalů nebo s 1 -2 čárkovitými listy. Květy jsou bílé. Plod je široce vejčitá a úzce žebernatá dvounažka ze stran smáčknutá. Rostlina je prudce jedovatá. Kvete od července do září.
Rozpuk je možné zaměnit s děhelem lesním a andělikou. Plody rozpuku je možné zaměnit za plody haluchy vodní, které jsou menší, kuželovité z boku smáčknuté a výrazně brázdité. Halucha vodní roste většinou na stejných místech jako rozpuk.

Výskyt:
Rozpuk roste po celé severní polokouli, u nás obyčejně v tůních, příkopech a na bahnitých březích stojatých vod.

Použitelná část:
Z rostliny se používá oddenek.

Sběr:
Oddenek se sbírá na podzim, rychle se omyje, rozpůlí a suší. Umělá teplota při sušení nesmí být vyšší než 40°C. Poškozený oddenek vylučuje páchnoucí šťávu, která na vzduchu žloutne a poté zčervená. Droga nemá žádný pach a chuť má odporně petrželovou.

Použití:
Droga obsahuje zejména hořce chutnající jedovatý cikutoxin a silici s kuminolem, cymolem a terpeny. Působí na mozek a pokožku. Látky rozpuku mají vliv na ústřední nervovou soustavu. Ve větších dávkách může vyvolat závratě, obluzení a křeče.
Droga je nebezpečná, pro svou jedovatost se dnes v terapii už nepoužívá. Její význam je pouze toxikologický. I zevní použití je nebezpečné. Případná otrava se projevuje ochrnutím mozku, zpočátku s bolestí hlavy, pocitem nevůle, zvracením, srdeční úzkostí a křečemi podobnými epilepsii.
Nové fotografie rostlin