Zpět na seznam

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

Foto: Řepík lékařský
Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny do 75 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, pilovité, vejčité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Řepík lékařský je trvalka, dorůstá do výšky 750cm. Má krátký, dřevnatějící oddenek a přímou, jen ve spodní části olistěnou lodyhu. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, místy podlouhle vejčité, pilovité, na rubu stříbrošedě chlupaté. Květy mají jasně žlutou korunu, jsou asi 1cm velké a uspořádány jsou do klasovitých hroznů. Kvete od června do srpna, plodem je ostnatá nažka.
Velkým zastáncem řepíku byl přední český botanik z meziválečného období, profesor doktor Josef Velenovský, autor díla Přírodní filosofie.
Řepík je uznáván jako jedna z nejužitečnějších rostlin v celé Evropě. U nás používá řepík hlavně venkovské obyvatelstvo.

Výskyt:
Řepík je rozšířenou bylinou suchých luk, mezí, křovin, houštin a rumišť, dá se také dobře pěstovat.

Sklizeň:
Předmětem sběru je obvykle kvetoucí nať sbíraná obyčejně od června do srpna.

Použití:
Droga obsahuje především katechinové třísloviny, méně elagových tříslovin. V nati nacházíme též gallotanin. Dále jsou tu triterpenové sloučeniny, např. kyselina ursolová. V droze je také vysoký obsah kyseliny křemičité, železo, silicinamid kyseliny nikotinové, organické kyseliny - kyselinu askorbovou, cholin, flavonoidy, hořčiny a malé množství saponinů.
Nať řepíku je velmi univerzální droga. Stimuluje činnost žlučníku, zvyšuje detoxifikaci jater, zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu. Zlepšuje trávení, tlumí zánětlivé procesy na sliznici trávícího ústrojí, tlumí průjmy různého původu.
Droga se podává také při kožních chorobách, a to v kombinované, vnitřní i zevní terapii, zevně formou obkladů, koupelí a mastí.
Pokud nám postačí mírný účinek drogy, použijeme nálev, pokud vyžadujeme razantnější účinek, podáváme odvar, vařený asi 2 minuty.
Řepík mohou užívat i těhotné a kojící ženy, není toxický a nejsou známy žádné výraznější nežádoucí účinky. Je vhodný pro dlouhodobé užívání, dlouhodobé ale neznamená trvalé!
Řepík je velmi vhodný pro samostatné podávání, ale osvědčil se také do směsí. V jaterních indikacích ho kombinujeme s vlaštovičníkem, zemědýmem, pampeliškou, čekankou, s květem růže, se semenem ostropeřenec mariánského, s natí pelyňku pravého nebo černobýlu a s květem měsíčku. Pro zevní použití je vhodná kombinace s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky.
Pro přípravu kloktadla na bolesti v krku použijeme směs z natě tymiánu, s květem měsíčku a se šalvějí. Všech bylinek dáme do směsi stejný díl.
V homeopatii je řepík velmi oblíbenou bylinou. Jako základ se používá list řapíku, trhaný v době květu. Z něj upravenou tinkturu užíváme k léčbě jater a žlučníku, při průjmech, žloutence, při poruchách trávení, střevní nečinnosti a k výplachům.
V magii sloužil řepík jako ochrana k odvracení záporných energií a k zahánění duchů.
Čaj připravený z řapíku působí svíravě a užívá se k léčbě jaterních poruch, k vyčištění střev a k odstraněné ledvinového písku. Tři šálky denně můžeme pít proti kašli, rýmě, zánětům v krku a revmatismu.
Šťáva z čerstvé natě působí proti průjmu, při potížích jater a sleziny, při abscesech jater a plic a při nádorech ve střevech.
Proti únavě je dobrá koupel nohou ve vodě s přídavkem nálevu z řepíku. Koupel by měla trvat alespoň 10 minut.
Nové fotografie rostlin