Zpět na seznam

Proskurník růžový

Althaea rosea

Foto: Proskurník růžový
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny fialová, černá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Proskurník růžový je ozdobná dvouletá až vytrvalá bylina až 2m vysoká, která v prvním roce vytváří přízemní listovou růžici a druhým rokem přímou, větvenou lodyhu, poněkud chlupatou. Listy jsou řapíkaté, okrouhle srdčité, dlanitě 5 -7 laločné, vroubkované a drsně dělené. Květy mají v průměru 5 -10cm, jsou růžové až černofialové a tvoří klasovité hrozny. Jsou buď jednoduché, nebo plné. Plod je jednosemenná tvrdka. Kvete v druhém roce od konce června do září.

Původ:
Proskurník růžový pochází z Balkánského poloostrova.

Výskyt:
Rostlina roste na Balkánském poloostrově, u nás jen zřídka na teplých loukách a v pobřežních křoviskách. Pěstuje se jako dekorativní rostlina a je známá pod jménem sléz římský. Občas zplaňuje. Pro léčebné účely se pěstuje ze semen v polních kulturách.

Použitelná část:
Z rostliny se používá květ s kalichem. K farmaceutickým účelům je užívá jen květ černofialový, i když i jinak zbarvené květy jsou stejně účinné. Někdy se také užívá květ bez kalichu.

Sběr:
Květ s kalichem se sbírá za suchého počasí krátce před rozvinutím, květy bez kalichu v době dokvétání. Suší se ve stínu za hojného přístupu vzduchu nebo při umělé teplotě, která nesmí překročit 40°C. Droga je bez zápachu a má slizovitě natrpklou chuť.

Použití:
Rostlina obsahuje slizové látky, malé množství tříslovin a nathokyanové barvivo althaein a mastný olej. Byly prokázány i estrogenní hormony. Ve farmacii se droga používá na přípravu galenik. Působí protizánětlivě a mírně projímavě. Užívá se proti kašli. V macerátu vnitřně jako mucilaginosum při zánětu průdušek a jako mírné laxativum. Slizové vlastnosti se využívají při chronických zánětech žaludku a třev, kde zmenšují dráždění. Zevně se droga používá při kožních onemocněních jako emoliens.
Tmavočervené barvivo topolovky se používá k barvení vín a likérů a v potravinářství.
Nové fotografie rostlin