Zpět na seznam

Proskurník lékařský

Althaea officinalis

Foto: Proskurník lékařský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, srdčité, vejčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny kořen
Popis

Proskurník lékařský je statná vytrvalá bylina vysoká více než 1m, s jednoduchými nebo větvitými, zevně špinavě žlutými. Celá rostlina je měkce plstnatá. Poměrně tlusté krátce řapíkaté, dolní srdčité, horní špičatě vejčité listy 3 -5laločné, na okraji vroubkované nebo pilovité, jsou na obou stranách leskle sametově plstnaté. Květy mají průměr 4cm a tvoří na vrcholu lodyhy chudé, řídké hrozny. Koruna je pětiplátečná, bílá nebo narůžovělá s mnoha tyčinkami, které mají tmavofialové až purpurové prašníky. Terčovitý bod se rozpadá v době zralosti v 10 -18 jednosemenných tvrdek. Kvete v červenci až září.

Původ:
Proskurník lékařský pochází ze Středozemí. V Evropě již zplaněl.

Výskyt:
U nás je proskurník rozšířený v teplejších částech, v pobřežních křovinách, na vlhkých loukách a pastvinách. K léčebným účelům se pěstuje.

Použitelná část:
Z rostliny se používá kořen.

Sběr:
Kořeny silnější než 1m se sbírají v říjnu a v listopadu. Suší se umělým teplem nepřesahujícím 40 -45°C. Droga má slabý charakteristický zápach, slizovou chuť a na lomu je bílá. Květ se sbírá krátce před rozvitím, list krátce před květem v červnu a červenci vždy za suchého počasí. Sušení probíhá zvolna, protože jsou listy chloupkaté. Suší se na stinných místech. Drogy jsou bez zápachu a mají slizovitou chuť ibišku. Pokud je kořen špatně usušený, zbarvuje se žlutohnědě, plesniví a chutná odporně. Starší, zdřevnatělé kořeny mají nižní obsah slizu a nemají takovou hodnotu. Menší obsah slizu mají i kořeny sbírané na jaře.

Použití:
Všechny částo obsahují slizové látky, kořen také 10% cukru a list třísloviny. Sliz se získává macerací asi šest hodin studenou vodou, ve které se dobře rozpouští. Pokud se použije horká voda dochází také ke slizovatění škrobu a konečný produkt je nekvalitní.
Sliz pomáhá odkašlávání, mírní podráždění sliznice a překrývá chuť nepříjemných léčiv. Užívá se v kombinaci s jinými látkami jako prostředek doplňující expektorační efekt.
Vnitřně se droga užívá jako mucilaginosum při zánětech sliznice dýchacích cest, při kašli, černém kašli, kataru dýchacích cest a bronchitidě, také při zánětech močových cest a při průjmu, zejména při těžkých průjmech dětí, zevně ke kloktání při zánětech mandlí a dutiny ústní.
Nové fotografie rostlin