Zpět na seznam

Potočnice lékařská

Nasturtium officinale

Foto: Potočnice lékařská
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 90 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Potočnice lékařská je vytrvalá bylina až 90cm vysoká, podobná řeřišnici luční. Má hranatě rýhovanou dutou lodyhu nesoucí masité, lichozpeřené listy složené z více zubatých lístků a bílé květiny se žlutými prašníky. Květy skládají hrozen, který se za plodu prodlužuje. Plody jsou naduté, srpovitě prohnuté šešule s bezžilnými chlopněmi. Visí na odstálých, hluboce sehnutých stopkách. V pouzdrech mají semena ve dvou řadách. Rostlina kvete od června do července.

Výskyt:
Potočnice lékařská je rostlinou cirkumpolární, u nás celkem vzácná. Roste u potoků a pramenů od nížin do horského pásma.

Použitelná část:
Sbírá se nať.

Sběr:
Nať se sbírá před květem a za květu od května do července. Po seřezání se rychle usuší. Pach čerstvě rozetřelých listů je ostrý, kořenitý, chuť ředkvičková, palčivá.

Použití:
V nati je obsažen glykosid glukonasturciin, poskytující fenylethylhořčičnou silici, dále hořčinu a za čerstva vitamin C,A a E. Pro velký obsah vitamínu C se používá jako zdroj tohoto vitamínu. Podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při poruchách trávícího traktu a má cholekinetický účinek.
Droga se používá jako cholagogum vnitřně ve formě nálevu, někdy také ve formě šťávy při trávících potížích, při poruchách žlučníku, žlučových kamenech a chorobách žlučových cest. Čerstvou nať je možné použít při sezónním nedostatku vitamínu C v potravě.
Podávání čerstvých výtažků může vyvolat zánět sliznice močového měchýře, proto se šťáva musí užívat jen velmi opatrně.
Potočnice se dnes v léčitelství téměř nepoužívá, protože známe účinnější prostředky. Z listů je možné, v rámci jarní kůry, připravit salát. Semena se používají podobně jako semena hořčice.
Nové fotografie rostlin