Zpět na seznam

Podkovka chocholatá

Hippocrepis comosa

Foto: Podkovka chocholatá
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Podkovka chocholatá je trvalka s lysou lodyhou, na bázi dřevnatějící, vystoupavou, bohatě listnatou. Vyrůstá v trsech. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, dlouze řapíkaté, pěti až šesti (nebo tří až osmi) jařmé, s vejčitými palisty. Lístky jsou krátce řapíkaté, obvejčité až čárkovité. Květní koruny jsou sytě žluté, kvetou od června do července. Plodem je mnoho- semenný lusk.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Pěstování:
Podkovka vyžaduje travnaté a kamenité stráně, polostepní louky a pastviny, vinice, světlé stepní lesy, výhřevné a vysýchavé půdy zásadité až vápenité, kamenité až písčitohlinité, hluboké.
Tato rostlina je poměrně vzácná. Je možné ji ještě objevit u Litoměřic, v okolí Opočna, na slunných stráních Bílých Karpat.

Sklizeň:
Sklízí se nať koncem června.

Použití:
Podkovka obsahuje hlavně flavonoidy, saponiny, alkaloidy. Je bohatá na minerální látky. Obsahuje také organické kyseliny a některé aminokyseliny.
V minulosti byla drogy používána jako omlazovací prostředek. Dodávala organismu energii, posilovala srdce a zlepšovala trávení. Zevně byla používána na podporu hojení ran. Byla upravována formou nálevu.
Vedlejší a nežádoucí účinky nejsou známy, asi existují, ale rostlina není často používána. Nejvhodnější by byla tato bylina pro využití v geriatrii, protože na ni dobře reagují právě starší lidé.
Tato bylina je známa z pověstí. Slavný Juraj Jánošík údajně nosil tuto bylinu zašitou v opasku, aby se stal nezranitelný. Matthioli zase píše, že v Benátkách viděl, jak spadly vězni okovy, když se jich někdo dotkl podkovkou. Ženci měli zase zkušenost, že když narazili při kosení trávy na podkovku, kosa uskočila. Když jednou datlovi zatloukli vchod do hnízda hřebíkem, přiletěl s podkovkou v zobáku, a tak dlouho se touto bylinou dotýkal hřebíku, až ten upadl.
Nové fotografie rostlin