Zpět na seznam

Podběl lékařský

Tussilago farfara

Foto: Podběl lékařský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Únor, Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Popis

Podběl lékařský je trvalka s dlouhým výběžkatým a šupinatým oddenkem a růžicí přízemních listů. Lodyhy má přímé nevětvené, šupinaté, v květu dorůstající do 15cm, které se později vytáhnou až na dvojnásobek. Listy jsou přízemní a vyvíjejí se až po odkvětu. Jsou řapíkaté a mají srdčité okrouhlé čepele a mělce dlanité laloky. V mládí pozorujeme po obou stranách hustou bílou plst, která na líci brzy přechází v lysý povrch. Zlatavě žluté květní úbory jsou jednotlivě povrchové, v průměru 10 až 15mm, po odkvětu převisnou. Plodem jsou podlouhle válcovité nažky leskle bílé, s drsnými štětinkami. Kvete od konce února do dubna.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Pěstování:
Podběl je velmi rozšířená, obecná rostlina. Roste v čerstvě nakypřené půdě a provzdušněné půdě příkopů, náspů a rumišť.

Sklizeň:
Předmětem sběru je květ sbíraný na počátku rozkvětu a také list, sbíraný v květnu a červnu. Může se sušit i na slunci.

Použití:
Květy obsahují flavonoidy, žluté barvivo xantophyl, malé množství silice, sliz, glykosidické hořčiny, třísloviny. V listu najdeme hlavně sliz, hořčiny, třísloviny, kyseliny gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, dále polysacharid inulin, cholin, silici, cukry a mnoho minerálních látek, především zinek a draslík. Hlavně v květu ale i v listu byly zjištěny nežádoucí necidy, neboli pyrolizidiové alkaloidy.někdy se uvádí, že obsah necidů je naopak v listech větší než v květech.
Podběl je typickou slizovou drogou. Sliz dokonale chrání zanícené sliznice, například dýchacích cest. Podbělový list je základní drogou léčby astmatu. Na podbělové drogy dobře reagují zejména starší lidé. Bylina dobře tlumí kašel, ale také podporuje vykašlávání tam, kde je to třeba. Droga se používá i jako pomocné léčivo při cukrovce, protože přítomný zinek zlepšuje využití inzulínu.
Květy působí především protikřečově, listy zase spíše slizovitě, na sliznice. Obě drogy můžeme s úspěchem využívat i zevně, např. na omývání ekzematických míst nebo také nebo na přípravu kloktadla. Suchý zábal do listů podbělu, nejlépe čerstvě natrhaných, působí výrazně protirevmaticky a na bolest kloubů obecně. Zábal má trvat asi jednu hodinu. Na zanícené žíly můžeme používat kašovitý obklad t drcených listů podbělu a sladké smetany, přikládaný na noc.
Nejčastěji používanou lékovou formou je nálev připravovaný obvyklým způsobem a podávaný v běžných dávkách. Pro zevní použití dáme přednost odvaru.
I když je obsah škodlivých necidů minimální, nedoporučuje se dlouhodobé užívání drogy a překračování stanovených dávek. Podběl patří k bylinám, které raději nepoužíváme pro vnitřní aplikaci čerstvé, protože právě sušením se obsah necidů velmi snižuje.
Při aplikaci podbělu ve směsích, kde objem drogy nepřevyšuje 15%, není nutné dodržovat zvláštní opatrnost, protože takovou směs můžeme při běžném užívání považovat za netoxickou, pokud ale její toxicitu nezpůsobí jiná složka směsi.
Samostatně podávané podbělové drogy nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.
Listová droga je velmi vhodná k použití pro přípravu léčivého klyzmatu při zánětech střev, při vředové chorobě tlustého střeva a při Crohnově chorobě. Velmi vhodný je zde kombinace s natí mochny stříbrné. V případě její nedostupnosti můžeme použít heřmánek římský nebo pěstovanou kopretinu řimbabu. Zároveň s touto léčbou podáváme vnitřně homeopatickou tinkturu z divoce rostoucí řimbaby, ale silně ředěnou.
V homeopatii se zpracovávají listy. Používají se zcela čerstvé, trhané v květnu a červnu. Z nich se vyrábí tinktura, jejíž užívání by nemělo překročit dobu 7 týdnů. Užíváme ji na všechny potíže sliznic, jako antialergikum, při žlučníkových a jaterních potížích, jinak jako v alopatii.
Při všech neuralgiích se osvědčil obklad z listů podběle. Čerstvé, pomačkané nebo jemně naklepané listy položíme na bolavé místo ve vrstvě asi prst tlusté, převážeme plátnem a necháme půl hodiny účinkovat. Tato procedura se může podle potřeby opakovat vícekrát denně, vždy s čerstvými listy.
Při pásovém oparu se hrst čerstvých pěkných listů ponoří na krátkou dobu do vařící vody, nechá se okapat a přikládá na opar.
K uklidnění kašle, chrapotu a při zahlenění použijeme prášek z usušených listů podběle, užíváme 1 až 2 dávky na špičku kulatého nože.
Nové fotografie rostlin