Zpět na seznam

Pilát lékařský

Anchusa officinalis

Foto: Pilát lékařský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 30 cm do 80 cm
Barvy rostliny červená, modrá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, zubaté, srdčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Pilát lékařský je dvouletá nebo tříletá, zřídka víceletá bylina s černým, téměř nevětveným kulovitým kořenem, ze kterého vyrůstá více přímých nebo vystoupavých lodyh, vysokých 30 -80cm, s drsnými chlupy. Nahoře jsou krátce větvené.

Přízemní listy jsou v prvním roce až 20cm dlouhé a zúžené v řapík. V době květu jsou již suché. Lodyžní listy jsou kopinaté, srdčitým spodkem přisedlé, celokrajné nebo spoře zubaté, 5 -10cm dlouhé.

Kvítky jsou drobné, při rozkvétání červené, rozkvetlé modrofialové, zřídka bílé, skládají krátké a husté vijany, které se za plodu prodlužují. Koruna je nálevkovitá, 10 -15mm dlouhá, 5 -9mm široká s pěti okrouhlými, rozloženými cípy, které jsou v ústí ozdobeny sametovými hrbolky.

Plody jsou šikmo vejčité tvrdky, 3v -4mm dlouhé, vrásčité a jemně bradavičnaté, světle hnědé. Složením květu se podobá pomněnce. Kvete od května do září.

Čeleď:
Boraginaceae – brutnákovité

Výskyt:
Druh roste na suchých stráních a jiných výslunných místech, na pastvinách a podobně, od nížin do podhůří. Roste v celé východní i střední Evropě.

Použití:
Rostlina se používá jen zřídka v lidovém lékařství.
Nové fotografie rostlin