Zpět na seznam

Pastinák setý

Pastinaca sativa

Foto: Pastinák setý
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod, kořen
Popis

Pastinák setý je dvouletá až 100cm vysoká rostlina řepné vůně s vřetenovitým, bělavým oddenkem. Přímá lodyha je hranatě rýhovaná, drsná až chlupatá, nahoře větvená. Listy jsou 3 -4 zpeřené , naspodu leskle zelené, u báze krátce pýřité. Okolíky vtoří 8 -12 okolíčků dvounažky, na hřbetě světle trojžeberné, okrouhle vejčíté a ploché jsou až 8mm dlouhé a 5mm široké, po stranách mají dvě úzká křídla. Rostlina kvete v červenci a srpnu.

Původ:
Pastinák setý pochází z Přední Asie.

Výskyt:
Pastinák u nás roste hojně na loukách a u cest. Běžně se pěstuje jako zelenina a někdy zplaňuje.

Použitelná část:
Používá se kořen.

Sběr:
Po odkvětu rostliny se kořen vykopne a po rychlé a důkladném omytí se suší. Zralé plody se sklízejí na podzim, většinou v září. Obě rostlinné části se suší ve stínu, k dosušení je můžeme dát do teploty nepřesahující 40°C. Obě drogy mají kořenitý pach a ostrou chuť.

Použití:
Kořen obsahuje silici, pektin, sacharózu, glykosid a bílkoviny. Z účinných látek je to alkaloid pastinacin. Dále se zjistily furokumatiny. Plody obsahují až 0,25% silice. Na jaře obsahuje kořen asi 9mg% vitamínu C, později až 30mg %.
Pastinacin tlumí křeče hladkého svalstva. Droga působí diureticky, sedativně a jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Používá se vnitřně ve formě nálevu jako spazmolytikum, mírné siuretikum a roborans při močových potížích a bolestech z kaménků a při nechutenství. Pastinák se používá jako zelenina buď salátová nebo jinak upravená, pro vysoký obsah vitamínu C a bílkovin.
Při častém zacházení s čerstvou rostlinou se mohou u někoho vlivem působení furokumaninů objevit dermatitidy. V Anglii je pastinák velmi oblíbený jako salátová zelenina, která může nahradit petržel a celer.
Nové fotografie rostlin