Zpět na seznam

Náprstník vlnatý

Digitalis lanata

Foto: Náprstník vlnatý
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů velmi variabilní
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Náprstník vlnatý je dvouletá až 1m vysoká jedovatá rostlina, která vytváří v prvním roce růžici přízemních listů a ve druhém květonosnou, olistěnou, plstnatou lodyhu s bohatým hroznem krémově žlutých, hnědě žilkovaných květů. Je to variabilní druh nejen v olistění, ale i v šířce listů a hustotě květních hroznů. Květy jsou bledě okrové, mají pětizubou, rourkovitou, dvoupyskou, uvnitř hnědě mřížkovanou korunu. Plod je tobolka. Rostlina kvete v červnu a červenci.

Původ:
Náprstník pochází z Balkánu.

Výskyt:
Náprstník se u nás pěstuje ze semen, nezplaňuje. Pěstování z lékařského důvodu je nezbytné a složité. Náprstník vlnatý potřebuje jen určité klima. Je citlivý na půdu i podnebí. Pěstuje se jako jednoletý ozim, což je výhodnější než jako jařina. Dvouleté rostliny se udržují pro semeno.

Použitelná část:
Sbírá se list náprstníku.

Použití:
Listy se sklízejí v prvním roce koncem října, odřezávají se srpem asi 2 -3cm nad zemí. V posledních dvou měsících je přírůstek hmoty i glykosidů největší. Listy dvouletých rostlin se odřezávají před rozkvětem. Přirozeným tempem schnou zvolna a snadno hědnou. Suší se proto výhradně umělou teplotou do 60°C v tunelových komorách nebo na roštech za nízké vlhkosti vzduchu. Při dodávce syrového listu je pěstitel povinen odevzdat materiál hned po sklizni. Droga je jedovatá a je důležité s ní zacházet velmi opatrně.
Rostlina obsahuje glykosidy - lanatosidy A,B,C,D,E - s různými aglykony, např. digitoxin, gitoxin a digoxin, kromě saponinů a organických kyselin. Celkový obsah lanatosidů je 0,2% z toho je nejvíc lanatosidu C, 35%.
Náprstník vlnatý vystřídal v terapii náprstník červený (Digitalis purpurea), protože se účinné látky v srdečním svalu méně kumulují, lépe se vstřebávají ze sliznice trávící trubice, lépe se z těla vylučují a jeich účinek má rychlejší nástup.
Droga se používá jako kardiotonikum v čisté formě. Je to zálkadní srdeční lék s podobným účinkem jako digitalis purpurea. Jeho hlavní indikací je chronická nedostatečnost - srdeční vada, která se projevuje dušností, se sníženou diurézou, stagnací krve v orgánech, a to v plicích i v játrech.
Při předávkování léků dochází k otravě, která se projevuje zvracením, průjmy, podrážděností. Později dojde ke zpomalení tepu, k nepravidelnému pulsu, k poruchám zraku, hučení v uších a dochází k závratím. Nakonec nastane ochrnutí a zástava srdce.
O použití náprstníku rozhoduje vždy zkušený lékař.
Nové fotografie rostlin