Zpět na seznam

Mochna nátržník

Potentilla erecta

Foto: Mochna nátržník
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 10 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Mochna nátržník je vytrvalá bylina 10 -40cm vysoká. Oddenek má válcovitý nebo vřetenovitý, až 10cm dlouhý a 2cm tlustý, zevně červenohnědý, v mládí zelenavý, později na lomu červený. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, někdy také poléhavá, s listy přisedlými nebo krátce řapíkatými, většinou trojčetnými. Drobné květy jsou až 15mm velké, jednotlivě stojící, mají zlatožlutou, čtyřplátečnou korunu, čímž se liší od mnoha podobných druhů mochny, které mají 5 plátků. Plody jsou vejčité nažky. Rostlina kvete od května do září.

Výskyt:
Mochna nátržník roste v Evropě, u nás se vyskytuje hlavně na chudých, suchých i vlhkých stanovištích, na rašeliništích a lesních travnatých cestách.

Použitelná část:
Z mochny se užívá oddenek.

Sběr:
Oddenek se sbírá na jaře, dříve než se objeví listy, pak také ke konci a na podzim. Po očištění se suší, i na slunci. Droga je bez zápachu a má silně svíravou chuť. Práškovaná droga ztratí za čas svou účinnost, a proto je nutné sušené oddenky čerstvě práškovat vždy před požitím.
Při sběru může dojít k záměně s jinými druhy mochny. Starý oddenek ve tmě světélkuje podobně jako hnijící dřevo.

Použití:
Droga obsahuje zejména třísloviny tormentilové - až 20%, které mají svíravý a protizánětlivý účinek. Tanin se enzymaticky štěpí na kyselinu galovou a glukózu. Tormentilová červeň se tvoří při sušení a skladování katechinových tríslovin. Nátržník zmírňuje bolest a zastavuje krvácení.
Droga se používá jako adstrigens a hemostatikum vnitřně v prášku nebo v odvaru proti průjmu, střevnímu krvácení a žaludečním potížím. Zevně jako kloktadlo při zánětu sliznice dutiny ústní, mandlí a také ve formě obkladů při mokvajících vyrážkách a popáleninách.
Nové fotografie rostlin