Zpět na seznam

Majoránka zahradní

Origanum majorana

Foto: Majoránka zahradní
Detail
Kategorie Bylinky a léčivé rostliny
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, sucho, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Majoránka zahradní je přirozeně vytrvalá rostlina, u nás se často pěstuje jako jednoletá. Je asi 40cm vysoká, s přímými listnatými lodyhami a bílými nebo růžovými květy, které tvoří kulaté klásky. Rostlina se aromatická. Kvete od srpna do září.

Čeleď:
Lamiaceae –hluchavkovité

Původ:
Rostlina pochází z řeckých hor. Většina botaniků si myslí, že je původem z jihozápadní Asie. Znali ji už staří Egypťané. Do Evropy se dostala z Jeruzaléma a od 16. století se používá v kuchyni i v lékařství.

Pěstování:
Majoránka vyžaduje plné slunce, suchou, písčitou, trochu vápnitou půdu. Semeno vyséváme do misky od března a sazeničky vysazujeme ven od poloviny května. Když rostliny dorostou do 10cm, zkrátíme je. Nať stříhaná po odkvětu mí nahořelou chuť, rostlina rychle ukončí vegetaci.

Množení:
Množíme výsevem semen.

Použitelná část:
Výhonky, které začínají kvést nebo kvetou, můžeme stříhat celé léto, nejlépe v ranních hodinách. Nať sušíme zavěšenou, nebo ji můžeme zmrazit.

Použití:
Majoránka je oblíbeným kořením k masu, luštěninám, do polévek, na pizzu a do pokrmů z brambor. Je také vhodná do uzenin, nahrazuje sůl.

Čaj z majoránky podporuje vylučování žluče a trávících šťáv, uklidňuje nervy.
Nové fotografie rostlin