Zpět na seznam

Lobelka nadmutá

Lobelia inflata

Foto: Lobelka nadmutá
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny modrá, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Lobelka nadmutá je jednoletá nebo dvouletá jedovatá bylina až 50cm vysoká. Má jednoduchou, brázdovitě hranatou, drsně chlupatou, nahoře rozvětvenou lodyhu, v dolní části často červenofialově zbarvenou. Listy jsou střídavé, peřenožilné, dolejší krátce řapíkaté, podlouhlé a tupé, hořejší menší, přisedlé, vejčité až kopinaté. Všechny listy jsou nestejně vroubkovaně pilovité, na obou stranách roztroušeně pýřité. Pětičetné, bělavé nebo světle modravé květy jsou sestaveny do hroznu. Plod je kožovitá, břichatě nadmutá dvoupouzdrá lobolka, věnčená zbytky kalicha.
Lobelka byla starým lékem Indiánů. Droga chutná palčivě po tabáku a v Americe ji také nazývali indiánský tabák.

Původ:
Lobelka je domácí ve východní části Severní Ameriky.

Výskyt:
Lobelka se u nás vyskytuje jen zřídka. Pokusy o pěstování se nedaří.

Použitelná část:
Z lobelky se užívá nať.

Sběr:
Nať se seřezává v době zralosti, v srpnu, když tobolky hnědnou a začnou usychat. Přirozeným teplem se suší na stinných a vzdušných místech. Droga nemá obsahovat víc než 10% vody. Ztráta alkaloidů nastává při použití teploty nad 40°C. Droga má slabý pach, chuť zpočátku slabě, pak silně ostrou a škrablavou.

Použití:
Droga obsahuje asi 0,3% alkaloidů, např. lobelin, lobelanin, norlobelanin, isolobelanin, isolobinin, fytosteron, infatin, dále tuk, pryskyřici, kyselinu lobeliovou a také chelidonovou. Je velký rozdíl mezi účinkem čistých látek, např. lobelinem, a účinkem extraktu.
Největší obsah alkaloidů mají vršky natě a tobolky, lodyhy a listy, které tvoří základ drogy, mají jejich množství nejmenší. Toxicita drogy není příliš velká, protože alkaloidy se v těle mimořádně rychle rozkládají.
Účinné látky dráždí ústřední nervy, zejména jeho dýchací centrum. Působí prohloubení a zrychlení dechu, útlum křečových stahů hladkého svalstva bronchiálního. V podlední době se droga nahrazuje čistými látkami. Lobelin se vyrábí synteticky.
Droga se užívá vnitřně ve formě nálevu jako antiastmatikum a analeptikum. Za dozoru lékaře se podává při astmoidních záchvatech k usnadnění vykašlávání a ke stimulaci a zlepšení dýchání. Antiastmatický účinek mají vedlejší alkaloidy, kdežto lobelin sám nemá tak důležitou úlohu. Droga nebo extrakt se přidává do různých antiastmatických směsí.
Nové fotografie rostlin