Zpět na seznam

Levandule lékařská

Lavandula angustifolia

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená, plstnaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vápenité půdy, písčité půdy, lehké půdy
Použití rostliny v lékařství
Popis

Levandule lékařská je stálezený, přezimující, víceletý keřík, odolný vůči mrazu. Dorůstá výšky 60 -90cm.

Je to dekorativní rostlina, která nádherně voní. Římané ji rozšířili po Evropě, odedávna se uplatňovala v kosmetice. Její jméno je odvozeno od latinského „ lavare“ – prát.
Existuje 21 druhů levandule a velký počet kříženců. Barva levandule sahá od fialové až po bílou.

Levandule lékařská slouží k získání vysoce kvalitního éterického oleje. Levandule širokolistá ( Lavandula latifolia,L. spica) se přidává do čistících přípravků, protože je účinná proti bakteriím a plísním. Kříženec zvaný „ Lavandin“ ( Lavandula hybrida) je výnosnější než levandule lékařská a pěstuje se ve velkém pro průmyslové využití na levandulových polích v jižní Francii.

Levandule lékařská má hranatý, zelený stonek, který druhým rokem dřevnatí. Listy jsou šedozelené, úzké, po rozemnutí silně voní. Sušené květy si dlouho uchovávají vůni. Semena z odkvetlých květů jsou drobná tmavě hnědá.

Čeleď:
hluchavkovité

Použití:
Dnes je levandule stále velmi oblíbená. Dříve se její květy sypaly na podlahu, aby to v domě lépe vonělo a odpuzovalo hmyz. Dnes se látkové pytlíčky plní levandulovými květy a vkládají se do prádelníku.

V aromaterapii se levandule používá hlavně pro své uklidňující a antiseptické účinky. Doporučuje se při depresivních náladách, bolestech hlavy, stresu, celkové tělesné zchvácenosti a stresu Pomáhán také při pohmožděninách a bodnutí hmyzem. Pro dobrý spánek můžeme na polštář kápnout jednu kapku levandulového oleje. Levanduli nesmějí užívat diabetici, kteří si injekčně aplikují inzulín.
Kandované květy levandule se používají ke zdobení dortů a moučníků. Čerstvé květy zjemní zmrzlinu.
Levandule se krásně vyjímá v kytici sušených květů. V zahradě vytváří ozdobné obruby záhonů.

Pěstování:
Levandule vyžaduje slunné a otevřené stanoviště, lehkou, písčitou, vápenatou půdu dobře propouštějící vodu. Každé tři až čtyři roky starou rostlinu nahradíme novou.

Množení:
Semena vyséváme v létě a na podzim, nebo rostlinu množíme řízkováním v dubnu a květnu.

Sklizeň:
Sklízíme v červnu a červenci, po rozvinutí prvních květů, sušíme zavěšenou v malých svazcích. Pod ně umístíme papírové kornouty, do kterých suché květy opadávají. Kvetoucí stonky můžeme sušit také položené na prkénku.
Nové fotografie rostlin