Zpět na seznam

Lékořice lysá

Glycyrrhiza glabra

Foto: Lékořice lysá
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Lékořice lysá je trvalka s dřevnatým, dlouze výběžkatým, lysým oddenkem. Dorůstá do jednoho metru. Listy jsou lichozpeřené, složené z kopinatých, zespodu lehce ochlupených lístků. Květy jsou modrofialové, umístěné ve stopkatých, úžlabních hroznech. Plodem je lusk, dlouhý kolem 30mm.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Pěstování:
Lékořice je pro léčebné účely pěstována. Vyžaduje suchou půdu, hlubokou, výživnou a dobře propustnou, teplé, suché a slunečné stanoviště. Velmi dobře se jí daří na okopaninách.

Sklizeň:
Sklízíme oddenek v březnu nebo v říjnu, nejlépe od šestého do desátého roku života rostliny.

Použití:
Droga obsahuje saponiny - nejdůležitější z nich glycyrrhizin, a flavonoidy, např. liquiritin. Glycyrrhizin je více než padesátkrát sladší než řepný cukr a má glykosidický charakter. Droga také obsahuje oxykumaríny, asparagín, cukry, škrob, mannit, hořčiny, pryskyřice a látky hormonální povahy.
Droga má fytoncidní charakter a velmi široké pole využití. Působí zejména jako prostředek usnadňující vykašlávání u onemocnění plic a průdušek. Mírně zvyšuje tvorbu moči a je lehce projímavá. Působí bakteriostaticky a antivirově, má spasmolytické působení, pro které je využívána v léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Tlumí tvorbu žaludečních šťáv a také tlumí uvolňování gastrinu a tvorbu histaminu, odpovědného za vznik většiny alergií.
Droga působí diureticky, ale pouze při krátkodobém užívání, při delší aplikaci diurézu snižuje. Hormonální složka drogy z ní činí protizánětlivý prostředek, využívaný v revmatologii a v gynekologii. Může se také podávat při snížené funkci kůry nadledvinek (Adiisonova choroba).
Nejčastěji drogu připravujeme ve formě nálevu, často se užívá lékořicová šťáva. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání a to hlavně ve vysokých dávkách s výjimkou Addisonovy choroby. Předávkování vyvolává zvracení a pocit připomínající kocovinu.
Droga se používá samostatně i ve směsích. V rozumných dávkách ji mohou užívat i děti.
Homeopatické zpracování drogy není obvyklé, ale když už se používá, tak kořen, nejlépe práškovaný, což bývá někdy problém, proto může být použit i neloupaný kořen.
Nejčastěji používaná je tinktura v hormonální oblasti, což je hlavní důvod zpracování lékořice. Jde především o oblast ženských orgánů, kde plní funkci estrogenu. V praxi to znamená použití v každém věku a pro každou hormonální oblast, až po neplodnost.
Někdy je doporučováno žvýkání lékořice jako pomůcku při odvykání kouření.
Nové fotografie rostlin