Zpět na seznam

Kozí brada luční

Tragopogon pratensis

Foto: Kozí brada luční
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Kozí brada luční je dvouletá bylina s lysou, asi půl metru vysokou, jednoduchou, nebo přímo vidličnatě větvenou lodyhou a čárkovitými, dlouhými, celokrajnými listy, které přisedlou bříškovitou spodinou lodyhu do poloviny objímají. Úbory mají bezplevné lůžko a jednořadý zákrov. Každý úbor obsahuje 20 až 50 obojakých kvítků se žlutými jazykovitými korunami. Plodem jsou protáhlé nažky, opatřené chmýrem. Rozvíjejí se v časných ranních hodinách a už kolem desáté hodiny dopolední se opět zavírají.
Oddenek je vřetenovitý, dužnatý, zevně hnědý a uvnitř bílý, a podobně jako celá rostlina roní hořké mléko.

Čeleď:
Cichoriaceae - čekankovité

Pěstování:
Kozí brada roste často na loukách, trávnících, mezích, okrajích cest. Kvete od května do července.

Sklizeň:
Sklízíme především oddenek na jaře nebo častěji na podzim, po odkvětu rostliny.

Použití:
Droga obsahuje hořčiny, lepkavou mléčnou šťávu, malé množství saponinů, sliz, látky pryskyřičné povahy, stopově alkaloid, inulin, kyseliny, mastné substance apod. Obsahuje pravděpodobně i látky fytoncidního charakteru, protože je prokázáno antibiotické působení.
Terapeutické spektrum kozí brady je podobné jako u čekanky, čemuž napovídá i botanické začlenění do stejné čeledi. Lze ji použít jako pomocný lék při onemocněních jater, žlučníku, při zánětech močových cest, při žaludečních potížích a kožních nemocech, kde je vhodná aplikace jak zevní, tak vnitřní.
Čerstvé výhonky byliny byly používány jako potravní a salátová rostlina. Nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky. Drogu můžeme podávat samostatně i ve směsích. Nejlepší zkušenosti jsou s touto drogou při dermatologických potížích.
Kozí brada je vděčným objektem homeopatického zpracování, i když přímé používání byliny se zdá být výhodnější. Velkou výhodou homeopatických prostředků je jejich dostupnost a možnost využití při léčbě cukrovky.
Nové fotografie rostlin