Zpět na seznam

Kozatec kořenný

Artemisia dracunculus

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 60 cm do 1 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité, trojboké
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Kozatec kořenný patří do stejného rodu jako pelyněk černobýl a pelyněk pravý. Je to vytrvalá bylina vysoká 60 -120cm, velmi odolná - snese až několik stupňů mrazu. Má světle hnědý křehký, dužnatý oddenek s tenkými kořínky. Trsnaté, přímé, hustě větvené lodyhy jsou světle zelené, pouze na bázi hnědavé a dřevnaté. Zelené lesklé listy se siličnými žlázkami vydávají hořce sladkou, peprnou vůni. Dolní listy jsou trojklanné, ostatní čárkovitě kopinaté. Bělavě žluté úbory květů vyrůstají v řídkých latách jako koření zvané estragon.

Existují dva blízce příbuzné kultivary: francouzský, neboli pravý estragon a ruský estragon. Francouzský estragon má mnohem jemnější chuť, ale hůře se pěstuje a vyžaduje ochranu před mrazem. Trsy této rostliny je třeba rozdělit a přesadit každé tři roky, aby si zachovala svou jemnou chuť a vůni. Chuť ruského estragonu je ostřejší a slabě nahořklá, ale snáze se pěstuje a dobře snáší i nižší teploty. Vůně a chuť ruského estragonu je tím lepší, čím déle se pěstuje na jednom místě.

Název rostliny jako bylinky resp. Koření pochází z francouzského názvu „estragon“, což je převzato z latinského druhového jména „dracunculis“ neboli „malý drak“. Jméno může být odvozeno z jeho ostré chuti, nebo z odvaru oddenku, který připomíná hada. Mohl také vzniknou z pověry, že rostlina účinkuje proti hadímu uštknutí.

Původ:
Kozatec kořenný pochází z Ruska, severní Číny a Severní Ameriky.

Pěstování:
Rostlina se vysazuje ve vzdálenosti 30 -45cm, na podzim sestřihne a zakryje na zimu slámou. Kozatec je vhodný i pro pěstování v místnosti.

Sběr:
Listy se mohou sbírat kdykoli, ale je nutné ostřihávat pouze dvě třetiny větévek, aby rostlina vytvořila nové. Listy se mohou zmrazit nebo rychle usušit při teplotě 27°C.

Použití:
Listy mají vysoký obsah jódu, minerálních solí a vitamínu A a C. Nálev z kozatce může povzbudit chuť k jídlu a podpořit dobré trávení, nebo může sloužit jako obecné tonikum. Žvýkání čerstvých listů osvěžuje dech a působí jako uspávací prostředek. Rozžvýkání listů před spolknutím nepříjemně chutnajícího léku zakryje jeho chuť. Nálev uleví při žaludeční nevolnosti, nadýmání, žaludečním kataru, škytavce, revmatismu, dně, zánětu kloubů a bolesti zubů.

Pití čaje před spánkem pomůže proti nespavosti. Působí také jako diuretikum, protože podporuje činnost ledvin a pomáhá vyvolat menstruaci. O francouzském estragonu se říká, že působí jako antioxydant a má antifungální účinky.
Nové fotografie rostlin