Zpět na seznam

Konopí seté

Cannabis sativa

Foto: Konopí seté
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 2 m
Tvary listů pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Konopí seté je jednoletá bylina dosahující výšky až 2m. Má přímou pýřitou lodyhu, charakteristické dlanitosečné listy, složené z 5 -7 kopinatých lístků s pilovitým okrajem. Horní strana listů je tmavě zelená, spodní světlejší, se zřetelnou žilnatinou. Samčí rostliny rostou rychleji než samičí a jejich květy v úžlabních vrcholových latách obsahují velké množství pylu. Samičí rostliny mají na vrcholu lodyhy chomáče velkých listů, květy jsou nahloučeny v ve vrcholovém květenství. Plody jsou šedohnědé nažky obalené listenem. Samičí rostliny se sklízejí o několik týdnů později než samičí, až jejich plody dozrají. Konopná droga se dělí do tří stupňů: Bhang - sušené listy a vrcholky květenství samičích a samčích rostlin. Nejlevnější a nejslabší forma drogy. Ganja kombinace pryskyřice a květních vrcholků samičích rostlin, silnější než blang. Charras čistá pryskyřice z květů samičích rostlin kvetoucích ve vysoké nadmořské výšce. Nejsilnější a nejdražší forma. Hašiš je méně jakostní forma charras. Konopí indické (Cannabis sativa var. indica má největší obsah účinných látek.
Anglické jméno konopí „hemp“ je odvozeno z anglosaského názvu pro tuto rostlinu - „henep“. Konopí je známé jak narkotickými účinky, tak jako textilní rostlina poskytující užitečná vlákna po tisíce let. Už 2800 let př. Kr. Z něj Číňané dokázali získat vlákna, ze kterých splétali provazy. Rostlinou také vyháněli zlé duchy z těla nemocného tak, že mávali jejími stoky nad postelí. Řecký historik Hérodot zaznamenal, že Skythové znali konopí jako mocnou bylinu, semena pražili a unikající kouř vdechovali. Plinius byl přesvědčen, že celá rostlina má úžasné léčivé vlastnosti, a využívat konopí pro léčebné účely považoval za mnohem účinnější, než z něj vyrábět provazy. Někteří mytologové se domnívají, že konopí bylo lékem zapomnění Homéra, magický elixír, který umožnil nešťastným smrtelníkům zapomenout na žal.
Anglické slovo „assassin“ (úkladný vrah) bylo spojováno s hašišem přes arabský výraz „hashshashin“ (poživači hašiše), označující perskou sektu úkladných vrahů činnou v 11. až 13. století našeho letopočtu. Její členové prováděli úkladné vraždy pod vlivem drogy, vyrobené pravděpodobně z konopí. Z etymologického hlediska jsou o vztahu mezi slovem „assassin“ a používáním drogy pochybnosti.
Kolem roku 500 n.l. Se rostlina rozšířila do Evropy a nakonec se usadila i v Americe. Konopí se předlo a vyráběly se z něj provazy, protože vlákna jsou delší a hrubší než vlákna lněná. Silná a pevná látka, kterou používali lidé na venkově, byla známá jako „hempoen“, neboli „domácí sukno“. Culpepper doporučuje konopí pro léčení celé řady zdravotních potíží, včetně krvácení z nosu. V minulosti se používalo k léčení revmatismu, chřipky, vodnatelnosti, zánětu pohrudnice, astmatu, migrény, neuralgie, a jako pomoc při odvykání alkoholu i jiným drogám.
Konopí se v medicíně používalo k léčení nespavosti, deprese, neuralgie, astmatu, v zubním lékařství jako lokální anestetikum. Je o něm také známo, že zmírňuje žaludeční potíže jako vedlejší účinek chemoterapie při rakovinovém onemocnění, a že může působit blahodárně i při léčení zeleného očního zákalu a roztroušené sklerózy.

Čeleď:
konopovité

Původ:
Konopí má pravděpodobně původ v severní oblasti Himálají. Přirozeně se vyskytuje ve střední Asii a Indii, a od pradávna se pěstuje v mnoha částech světa, včetně Dálného východu a Mexika. Ojediněle se vyskytuje v místech kolem překladišť (v Británii také na pustých místech).

Použití:
Konopí se používalo po staletí jako posvátná bylina, která umožňovala kouzelníkům uvolnit se z materiálního světa a získat přístup do jiných sfér. Vše, co souvisí s rostlinou, se ale považovalo za riskantní, a její duše se musela pojímat s úctou. Použité této mocné rostliny pro pouhé potěšení by bylo zneužitím jejích energií, a jejich duše by potlačila vůli mága.
Používáni a přechovávání konopí je v mnoha zemích nelegální. Může mít nepříznivý vliv na krátkodobou paměť.
Nové fotografie rostlin