Zpět na seznam

Karbinec evropský

Lycopus europaeus

Foto: Karbinec evropský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny složený
Barvy listů šedozelená
Tvary listů zpeřené, zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Karbinec je vytrvalá šedozelená bylina, vysoká až 100cm, s jednoduchou lodyhou a přisedlými eliptickými listy, které jsou špičaté, hluboce zubaté a jen dolejší zpeřeně dělené. Drobné květy s bílými nachově tečkovanými korunami jsou sestaveny do hustých úžlabních lichopřeslenů. Plody jsou čtyři zploštělé hladké tvrdky. Kvete od července do září.

Výskyt:
Karbinec roste v Evropě a v Asii, u nás v pobřežních houštinách a rákosinách, na lukách a v příkopech.

Použitelná část:
Sbírá se nať uřezávaná v době květu. Užívá se nejčastěji čerstvá. Suší se umělou teplotou, teplota nesmí překročit 40°C. Droga je bez pachu a chutná slabě hořce.

Účinné látky a působení:
Chemicky není karbinec příliš prozkoumán. Obsahuje silici, glykosid lykopin a to zejména v listech, asi 10% tříslovin, hořčinu, pryskyřici, kyselinu ursolovou, kávovou aj.
Lykopin se dříve užíval proti malárii, dnes se neužívá. Výtažek z karbince se vyznačuje sedativním účinkem. Ovlivňuje příznivě spánek a funkci některých žláz s vnitřní sekrecí a snižuje látkovou výměnu.

Použití:
Droga se používá vnitřně jako sedativum ve formě nálevu při srdečních neurózách a srdečních palpitacích, při zvýšení činnosti štítné žlázy a poruchách vegetativního nervstva. Léčebný efekt se dostavuje teprve po dlouhodobém užívání. Protože se léčebné látky nekumulují, může se podávat delší dobu, nebo i několik měsíců.
Ve středověku se tato bylina užívala jako lék proti horečce a při krvácivých stavech, stejně jako kamejka lékařská.
Nové fotografie rostlin