Zpět na seznam

Jaterník podléška

Hepatica triloba

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny modrá, růžová
Měsíce kvetení Duben, Květen
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Vytrvalá nízká rostlina s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají kromě přezimujících listů z jara mladé listy na dlouhých , chloupkatých řapících a několik chlupatých stvolů s modrými, zřídka růžovými květy opatřenými 6 -10 okvětními plátky.

Mají tři podpůrné listeny, někdy milně považované za kalich. Listy jsou hluboce vykrojené do tří srdcovitých, tmavozelených, naspodu světlejších, jemně ochlupených laloků. Plodem je zobovitá nažka. Kvete od dubna do května.

Výskyt:
Roste hlavně v listnatých vlhkých lesích od nížin do horského pásma.

Sběr a úprava:
Mladé listy bez řapíků sbíráme od května těsně po odkvětu. Zřídka jsou používané listy s květem. Usušené jsou tmavozelené až nahnědlé, slabého zápachu a mírně štiplavé chuti.

Účinné látky a působení:
Hlavní látkou je olej anemol, protoanemonin, amulsin, třísloviny, glykosid hepatrilobin aj. Protoaneminin má antibakteriální účinky.

Použití:
Používá se jako expektorans v nálevu. V praxi slouží vnitřně při onemocnění dýchacích cest a bronchitidě, zevně jako kloktadlo. Je oblíbený v lidovém léčitelství. Dříve se používal při jaterních onemocněních a k zastavení krvácení. Dnes existují účinnější prostředky.
Nové fotografie rostlin