Zpět na seznam

Dresno ptačí

Polygonum aviculare

Foto: Dresno ptačí
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny růžová, zelenobílá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté, čárkovité, řapíkaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Popis

Rdesno ptačí je jednoletá proměnlivá bylina s větevnatou, položenou nebo vystoupavou lodyhou, až 40cm dlouhou, s krátce řapíkatými, skoro přisedlými, čárkovitě kopinatými až vejčitými listy. V paždí listů jsou uloženy nazelenale bílé nebo narůžovělé květy ve dvoukvětých až pětikvětých vrcholících. Plody jsou trojhranné, černohnědé nebo tmavě nachové nažky. Rosltina kvete od června do září.

Výskyt:
Truskavec roste po celém světě jako plevel na cestách, u plotů, na rumištích a polích.

Použitelná část:
Z rostliny se používá nať.

Sběr:
Sbírá se kvetoucí nať od června do září, je důležité, aby v droze nebyly kořeny. Suší se ve stínu, předsušení na slunci na jeden den je možné. Při umělé teplotě nesmí překročit 45°C. Droga se nepřevrací, protože se křehké listy snadno lámou. Je bez zápachu a má svíravou chuť.

Použití:
Rdesno obsahuje tříslovinu, která má hemostatický účinek, asi 1% kyseliny křemičité, sliz a flavonový glykosid avikularin, kterému se připisují diuretické účinky. Nejvíc kyseliny křemičité obsahuje nať v září.
Dříve se tvrdilo, že kyselina má příznivý vliv na plicní tkáň a proto se droga užívala k léčbě plicní tuberkulózy. Tento účinek je ale pochybný. Droga usnadňuje vykašlávání, tříslovina působí proti půjmu. Používá se vnitřně jako adstringens, expektorans a diuretikum k zvýšení látkové výměny při revmatismu, dně, při onemocnění ledvin a močového měchýře vyplavuje písek a drobné kaménky. Hlavně se ale používá jako prostředek uvolňující hlen a usnadňující vykašlávání.
Truskavec patří do skupiny rostlin, které vynikají obsahem kyseliny křemičité. K němu řadíme přesličku rolní, konopici obilní, kamejku lékařskou, ostřici písečnou aj.
Nové fotografie rostlin