Zpět na seznam

Dresno peprník

Polygonum hydropiper

Foto: Dresno peprník
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny zelená, růžová
Tvary rostliny klas
Barvy listů modrozelená
Tvary listů kopinaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Rdesno peprník je jednoletá až 1m vysoká bylina s lodyhou mírně větvenou, v místech větvení zduřelou a často celou červenavě naběhlou. Listy jsou podlouhle kopinaté, tmavě zelené a prosvítavě tečkované. Květenství je přetrhovaný a prodloužený lichoklas. Okvětí je zelenavé, zřídka růžové, čtyřcípé, vně poseté černými žlutými žlázkami. Plody jsou nepatrné. Všechny rostlinné části chutnají ostře pepřovitě. Rostlina kvete od června do září.

Výskyt:
Rdesno peprník roste v Eropě, v Asii a Severní Americe, u nás na vlhké, obnažené půdě ve stínu, především v zaplavovaném pobřeží řek, ve vlhkých lesích u rybníků nebo na zastíněných hrázích.

Použitelná část:
Používá se nať z rostliny.

Sběr:
Nať se sbírá seřezáváním v době květu od července do září. Suší se ve stínu. Umělá teplota nesmí překročit 40°C. Droga je bez pachu, chutná ostře kořenitě. Sušením se obsah účinných látek velmi snižuje.

Použití:
Droga obsahuje zejména silici s hlavní složkou polygononem, ve stopách flavony a antracitové sloučeniny. Má mírný expektorační účinek. Na kůži působí dráždivě a silně ji prokrvuje. Po delší aplikaci se mohou objevit puchýře.
Droga se užívá vnitně jako expektorans, zevně jako derivans. V nálevu působí příznivě při zánětech horních cest dýchacích, dráždivém kašli apod. zejména ve směsích s jinými drogami s expektoračním účinkem. Zevně se užívá jako derivans při zánětech kloubů, kloubních bolestech, artrózách a kožních nemocech. Někdy se používá i čerstvá nať.
Protože má peprník ostře palčivou chuť, používají se příležitostně listy a nať jako náhražka pepře. Ostře chutnající látky obsahují zejména žlázy na listech a lodyhách.
Nové fotografie rostlin