Zpět na seznam

Benedykt lékařský

Cnicus benedictus

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny od 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Benedikt je jednoletá až dvouletá bylina vysoká asi 50cm, s lodyhou pavučinatě vlnatou. Listy má podlouhle kopinaté, pilovitě zubaté, na úkrojcích s ostnem a se zvlněnou čepelí. Jsou sytě tmavozelené a mají dlouhé chloupky. Úbory jsou žluté a zákrov má bodlinaté listeny. Plodem jsou rýhované nažky, ba vrcholu opatřené chmýřím. Kvete v červnu a červenci.

Výskyt:
Benedykt roste ve Středomoří a v Orientě. U nás se pěstuje.

Použitelné části:
Sbírá se nať.

Sběr:
Nať se sbírá za suchého počasí krátce před úplným rozkvětem rostliny, v červnu a červenci, seřezáváním. Je lépe ji sbírá v rukavicích, protože rostlina je bodlinatá. Suší se ve stínu, umělá teplota může být až 60°C. Droga je bez pachu a má pronikavě hořkou chuť. Přesušená se drolí. Snadno vlhne a plesnivý.

Působení a použití:
Droga obsahuje hlavně hořčinu knicin, tříslovinu, silici a dost slizu.
Přiměřené malé dávky zvyšují žaludeční sekreci a povzbuzují žaludeční činnost. Benedikt se k těmto účelů kombinuje s hořcem, vachtou třílistou a pelyňkem. Větší dávky vyvolávají zvracení a dávení. Benedykt se užívá také jako prostředek celkově posilující. Má antibiotické účinky. Působí také na některé nemoci vyvolané viry, např. při pásovém oparu. Je také známý jeho choleretický a cholagogní účinek.

Droga se užívá vnitřně v nálevu jako stomachikum a amarum při špatném trávení, nadýmání, při onemocnění žlučníku a jater. V praxi se kombinuje benedyktová nať s natí máty peprné. Užívá se před jídlem. Nálev z benedyktu se užívá také při slabosti a nespavosti.
Nové fotografie rostlin