Zpět na seznam

Arnika horská

Arnica montana

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny oranžovožlutá
Tvary listů celokrajné, vejčité, kopinaté, vstřícné
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny kyselé půdy
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Arnika je vytrvalá bylina, která má válcovitý oddenek s růžicí přízemních, vejčitých, celokrajných listů. Lodyhy mají listy vstřícné a kopinaté. Květní úbory jsou velké oranžově žluté. Mají dvouřadý zákrov a 14 až 20 jazykovitých obvodových květů, v terčích mnoho trubkovitých květů. Plody ( nažky) jsou až 5 mm dlouhé s bledě žlutým chmýrem. Kvete od června do srpna.

Výskyt:
Arnika je rozšířená v Evropě a Severní Americe. U nás roste hlavně v hornatějších polohách na pastvinách, loukách, v rašelinných lesích.

Sběr a úprava:
Z Arniky používáme květ a oddenek. Květy sbíráme bez květního lůžka a zákrovu před rozkvětem a to od června do srpna. Sušíme nejlépe uměle při 40 stupních, aby si květ zachoval barvu. Sbírají se také květy se zákrovem.

Oddenek sbíráme na podzim v září a říjnu. Arnika má slabě aromatický pach a ostře kořenitou a nahořklou chuť. Tato bylina je u nás chráněná.

Účinné látky a působení:
Obě drogy obsahují silici, hořčinu arnicin, karotenoidy, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky.
Vnitřně se používá pro povzbuzení činnosti žaludeční a střevní sliznice a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti. Zevně na kůži vyvolává místní překrvení a zánět, při předávkování puchýře.

Květ obsahuje arnikaflavon,který má vliv na nervové obvodové zakončení cholin a xantofyl. Cholin a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci. Je to lék protizánětlivý a antiseptický, snižuje srážlivost krve a působí vazodilatačně na koronární tepny i na periferní oběh.

Použití:
Vnitřně se užívá při bronchitidě, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginozních bolestech. Je možné ji použít při záchvatech anginy pectoris, při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře. Zevně se nálev používá jako antiflogistikum a kožní dezinficiens, na obklady při zánětech, otocích, při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.

Pokud chcete arniku použít bez rady odborníka, může to být velmi nebezpečné!!!
Nové fotografie rostlin