Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, zubaté, srdčité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Anýz je jednoletá bylina. Má vřetenovitý oddenek a jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou, až 50 cm vysoko lodyhu a listy trojího druhu. Spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně peřenosečné.

Všechny listy mají velké pochvy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7 až 15 paprsky. Plod anýzu je štětinatě brvitý. Celá rostlina aromaticky voní. Kvete od června do srpna.

Výskyt a původ:
Anýz pochází z Přední Asie. Pěstuje se v mnohých evropských zemích, u nás méně.

Sběr a úprava:
Z anýzu používáme plod, který sbíráme v srpnu a v září, když prostřední část okolíku žloutne a dvojnažky se šedozeleně zbarvuj, okolík seřízneme a plody necháme dozrát. Poté plod vyčistíme a v tenkých vrstvách dosušíme.

Anýz má silně kořenitý pach a sladkou chuť. Ve farmacii se používá k přípravě aromatických vod, lihů, sirupů a léčivých čajů a v domácnosti jako koření. Před použitím je dobré semena mírně stlačit, ale ne drtit.

Účinné látky a působení:
Plody obsahují silici a s hlavní obsahovou složkou anetholem. Tato bylina má protikřečový účinek větší než kmín, nebo fenykl. Silně působí na sekreci všech žláz i mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi. Silice se zčásti vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost v dýchacích cestách.

Použití:
Anýz můžeme použít vnitřně v nálevu, jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens.

Anýzová silice se užívá k úpravě chuti léčiv, přidává se do likérů i do cukrovinek. Anýzová silice působí bakteriostaticky. Větší dávky par anetholu způsobují i u člověka omámení a jsou toxické.
Při sběru této byliny je zapotřebí opatrnost pro možnou záměnu s velmi jedovatými plody bolehlavu.
Nové fotografie rostlin