Zpět na seznam

Zblochan vodní

Glyceria maxima

Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 80 cm do 1 m
Barvy rostliny hnědá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená, žlutozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, humózní půdy
Použití rostliny osázení vodních ploch
Popis

Známe 16 druhů rodu Glyceria. Rostou v mělkých vodách, močálech nebo mokrých loukách téměř po celé Evropě, v mírném pásmu Asie a Severní Ameriky. Rostou i na jižní polokouli v Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Zblochan vodní je výběžkatá, silně odnožující tráva, vysoká 80 -120cm. Výška závisí na vlhkosti stanoviště. Raší v polovině dubna. Při rašení jsou listy výrazně načervenalé, později podélně zeleně a žlutobíle panašované, tupě zakončené a drsné, do délky pomalu narůstající. Kvete koncem července a v srpnu.

Květní laty jsou hnědavé, bohaté, široce rozložené, na silných a vzpřímených, až 180cm vysokých stéblech. Pokud je stanoviště dost vlhké, jsou listy pěkné až do října.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Základní druh je u nás domácí, je rozšířený v mírném pásmu Evropy, Asie i Ameriky. Roste na bahnitých březích pomalu tekoucích nebo stojatých vod bohatých na živiny. Pro zahradnictví má význam pouze popisovaný pestrolistý kultivar, který se v přírodě nevyskytuje.

Pěstování:
Zblochan vyžaduje vlhkou až bažinatou půdu, břehy stojatých vod, i mělkou půdu bohatou na živiny, nejlépe na slunci, ale snese i polostín. Pokud nestojí ve vodě, jsou rostliny nižší a bohatě neodnožují. Na suchých stanovištích zasychají listy a rostliny jsou nevzhledné. Zblochan je mrazuvzdorný.

Množení:
Množí se dělením nebo oddenky na jaře.

Použití:
Rostlina je vhodná do pobřežních partií rybníčků, na vlhké břehy s rostlinami podobných nároků, je možné ji pěstovat v nádobách. Používá se zpevnění břehů vodních nádrží a toků.
Nové fotografie rostlin