Zpět na seznam

Vousec středomořský

Polypogon monspeliensis

Foto: Vousec středomořský
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny hnědá, Stříbrná
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Vousec středomořský patří mezi 25 druhů rodu Polypogon, které rostou v tropických a subtropických oblastech obou polokoulí. Jejich listy jsou většinou ploché, květenství je hustý lichoklas. Kvetou od dubna do září, rostou i na zasolených půdách na mořském břehu, některé jsou plevele na rýžových polích.

Vousatec středomořský je jednoletá trsnatá tráva, tvořící vzpřímené trsy vysoké 10 -20cm. Pochvy listů jsou drsné, mírně nafouklé, s Dlouhým, až 1cm, blanitým jazýčkem.

Listy jsou zelené a drsné, asi 1cm široké, kratší než listové pochvy.

Rostlina kvete od června do října. Početná a hladká stébla jsou v kolénkách mírně nalomená, vysoká asi 70cm, zakončena světle zelenými, válcovitými, hustými lichoklasy dlouhými až 12cm a silnými 2cm, krátce osinatými, zpočátku stříbrnými, při dozrání hnědnou.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižní a západní Evropy, Malé Asie, místy roste i u nás.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje jakoukoli zahradní a propustnou půdu, plné slunce a teplo.

Množení:
Množíme semeny, která vyséváme v dubnu ve skleníku přímo do sadbovačů, předpěstovanou sadbu vysazujeme ven v polovině května. Je také možný přímý výsev na stanoviště počátkem května.

Použití:
Rostlinu vysazujeme v menších skupinách do květinových letňáčkových i trvalkových záhonů. Více se ale pěstuje k řezu čerstvý i na sušení. Květenství se suší zavěšená, barva záleží na zralosti, od světle zelené po hnědou, dá se dobře barvit.
Nové fotografie rostlin