Foto: Tresť
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny červená, Stříbrná
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Tresť je společně s rákosem nejmohutnější, zástupcem evropských trav. Raší velmi pozdě. Mohutné trsy, v domovině dorůstají výšky až 400cm. Rozrůstají se pomocí silných, ne příliš dlouhých podzemních oddenků. Silná a olistěná stébla jsou vzpřímená, s listy šedozelenými, lysými, na okraji drsnými, širokými 5 -6cm a dlouhými 70cm.

Jednoletá stébla jsou zakončena mohutnou květní latou, zprvu světle vínově červenou, později šedostříbrnou. Kvete v září až v prosinci.

Stébla dřevnatějí a druhým rokem obrážejí. Dvouletá stébla se větví podobně jako bambusy. Listy na těchto stéblech jsou ,mnohem menší. U nás pěstované rostliny nekvetou a stébla nepřezimují.

Pěstuje se kultivar ´Versicolor´, který má bíle panašované listy, je nižší a choulostivější než druh.

Čeleď:
Poaceae -lipnicovité

Původ:
Domovem této trávy je jižní Evropa, Pádská nížina a oblast kolem Středozemního moře až na Kanárské ostrovy a teplé oblasti Severní Ameriky. Roste na vlhčích místech nebo na okrajích vod. Na ostrově Elba roste spolu s opunciemi a agáve v horách, i na mořském pobřeží.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje teplo a vlhko, propustnou výživnou, humózní, hlinitou půdu, slunce nebo mírný polostín. U nás se dá venku pěstovat jen v teplých vinařských oblastech.

Nadzemní část na podzim ostříháme a kořeny přikryjeme vrstvou listí a chvojím. Lépe přezimuje v nádobě v bezmrazé místnosti.

Množení:
Množíme výhradně oddenky, ve skleníku konce zimy nebo na začátku jara.

Použití:
U nás tato tráva pěstuje jen zřídka jako solitéra v teplých oblastech, ale i tam se musí na zimu chránit před mrazem. Častěji se pěstuje v nádobách jako rostlina vhodná na terasy nebo větší balkóny.Rostliny v nádobě přezimují v bezmrazé místnosti, s minimální teplotou od 4°C. Na jaře ostříháme nadzemní část nad povrchem půdy.

Kultivar ´Versicolor´ je u nás vhodný pouze pro pěstování v nádobách, s přezimováním v bezmrazé místnosti nebo ve skleníku.
Nové fotografie rostlin