Zpět na seznam

Smělek sivý

Koeleria glauca

Foto: Smělek sivý
Detail
Kategorie Trávy
Tvary rostliny lata
Barvy listů žlutozelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kyselé půdy, písčité půdy, kamenité půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Známe asi 60 druhů rodu Koeleria rostoucích v mírném pásmu severní polokoule. Rod je pojmenován po botanikovi, který se zabýval studiem trav, G.L.Koelerovi. jsou to vytrvalé okrasné trávy s tenkými sivými listy, klásky jsou složeny v hustých sevřených latovitých květenstvích.

Smělek sivý vytváří husté trsy čárkovitých, tuhých a drsných nápadně šedozelených listů vysokých 20 -25cm, které na podzim získávají žlutozelené zbarvení. Vzpřímená stébla jsou na bázi až cibulkovitě ztlustlá. Rostlina kvete od června do srpna, husté květní laty jsou velké 50 -70cm. Je hezká jen do doby, než začne kvést.

V posledních letech jsou další druhy tohoto rodu využívány a šlechtěny jako součást trávníkových směsí pro neúrodné, chudé a suché půdy.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Druh je původní na okrajích suchých borových lesů, na pastvinách i pobřežních dunách ve střední a východní Evropě až po Sibiř.

Pěstování:
Smělek vyžaduje spíše kyselé půdy, ale snáší i vápno, chudém písčité až kamenité, suché až svěží,ale teplé, výhřevné, plné slunce. V humózních a výživných půdách je tento druh nevzhledný a krátkověký. Snáší i polostín. V tuhých zimách vymrzá.

Množení:
Množí se dělením trsů nebo výsevem semen, v teple dobře klíčí.

Použití:
Druh vysazujeme v teplých polohách ve skupinkách, do suchých stepních partií nebo do větších přírodních porostů. Do rodinných zahrad není vhodný, protože se přesévá. Kombinuje se spolu s vřesem a vřesovcem.
Nové fotografie rostlin