Zpět na seznam

Sítina rozkladitá

Juncus effusus

Foto: Sítina rozkladitá
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 70 cm
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Rod Juncus zahrnuje 230 druhů, většinou vytrvalé, vzácněji jednoleté. Rozšíření je kosmopolitní, rostou v chladných oblastech i v mírném pásmu, ale i v horách tropů. Jsou převážně trsnaté, ale některé druhy tvoří oddenkové výběžky. Listy i stonky jsou velmi podobné, oblé a lysé, vyplněné bílou dření, která je souvislá nebo přerušovaná. Drobné druhy s tenkými listy rostoucí pod vodou se pěstují jako akvarijní rostliny, statnější vysoké druhy jsou vhodné do zahrad.

Nejčastěji pěstovaná je sítina rozkladitá. Vytváří husté a mohutné trsy bezlistých lodyh vysokých až 70cm, lodyhy jsou přímé, jasně trávově zelené, oblé a hladké, vyplněné bílou nepřerušovanou dření. Od června do srpna kvete asi 5 -10cm pod vrcholem lodyh. Na lodyze je jedno květenství. Kvítky jsou sestaveny do nevelkého kruželu.

Pěstuje se také kultivar ´Spiralis´, který má spirálově stočené zelené lodyhy trčící na všechny strany. Dorůstá výšky do 40cm.

Čeleď:
Juncaceae - sítinovité

Výskyt:
Kromě arktických oblastí roste také v Evropě.

Pěstování:
Druh vyžaduje kyselou, slatinnou nebo rašelinnou půdu, velmi lehkou až mokrou, slunce nebo polostín. Je mrazuvzdorný.

Množení:
Množí se dělením i výsevem semen, která musí projít obdobím chladu.

Použití:
Druh vysazujeme do přírodních partií velkých zahrad, solitérně nebo v malých roztroušených skupinách na vlhké okraje vodních nádrží a toků, na bažinná a vlhká místa s trvalkami a kapradinami podobných nároků.
Nové fotografie rostlin