Zpět na seznam

Šibatovka kumasasa

Shibataea kumasasa

Foto: Šibatovka kumasasa
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 50 cm do 10 cm
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny polostín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, osázení vodních ploch
Popis

Rod Shibataea je pojmenován podle japonského botanika Keito Shibatovi. Známe asi 5 druhů rostoucích ve východní Asii, zejména v Japonsku a v Číně. Jsou to menší bambusy, vysoké jen 150cm. Stébla jsou křivolaká, plná a z jedné strany zploštělá, lysé stébelné pochvy neopadávají. Kolénka jsou nápadně ztlustlá a roste z nich 3 -5 téměř stejně dlouhých větévek. Listové pochvy nemají štětiny, listy jsou řapíkaté, vejčitě podlouhlé až vejčitokopinaté, nahlučené na konci krátkých větévek.

U nás se pěstuje jen šibatovka kumasasa. Tvoří stálezelené, hustě keřovité a jen slabě výběžkaté trsy vysoké 50 -100cm. Stébla jsou tenká, plná, křivolaká, nad kolénky z jedné strany zploštělá. Pod kolénky je prstenec bělavých chloupků. Ze ztlustlých kolének vyrůstá 2 -5 postranních větévek. Tenké, stébelné i listové pochvy jsou olivově zelené, s purpurovými proužky, brzy zasychají a odlupují se.

Listy raší koncem dubna, jsou dlouhé 8cm a široké 2,2cm, zřetelně stopkaté, tmavě zelené a lesklé, na rubu sivé. Zpočátku jsou měkce chlupaté, na okraji jemně, ale ostře pilovité a mírně vrutovitě stočené. Špičky listů bývají často zaschlé, zejména pokud nemají dost kyselou půdu.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Japonska a východní Asie.

Pěstování:
Na rozdíl od ostatních bambusů vyžaduje tato rostlina vlhká až pramenitá místy, nesnáší stojatou vodu nebo bažinu. Půda musí být vlhká, humózní a výživná, slabě kyselá a polostín. V zimě je dobré zakrýt kořeny i nadzemní části. Rostlina sice snáší teplotu i -20°C, ale již při -12°C bývají poškozeny listy.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře.

Použití:
Druh je vhodný solitérně nebo v menších skupinách do vlhkého okraje porostu dřevin s jinými bambusy, kapradinami nebo vlhkomilnými rostlinami, do tematických zahrad i do nádob.
Nové fotografie rostlin