Zpět na seznam

Pseudosasa japonská

Pseudosasa japonica

Foto: Pseudosasa  japonská
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 1 m do 2 m
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, osázení vodních ploch
Popis

Rostliny rodu Pseudosasa jsou stálezelené bambusy, hnízdovitě rostoucí nebo tvořící plazivé oddenky. Stébla jsou vzpřímená, oblá a dutá, dřevnatá, vytrvalé stébelné pochvy jsou delší než internodia. Kolénka jsou nevýrazná, neztlustlá, vyrůstá z nich pouze jedna větévka, a to zejména v horní části stébel. Listy jsou na konci větévek.

Známe 6 druhů rostoucích ve východní Asii.

Pseudosasa japonská je jediným u nás pěstovaným druhem. Jeho růst je vzpřímený, hustě keřovitý, s dlouhými plazivými oddenky až 150cm. V chladných polohách roste více trsnatě, výběžky tvoří jen málo. U nás dorůstá do výšky 150 -200cm, v domovině 300 -500cm. Stébla jsou zelená a mají průměr 1 -1,5cm. Zelené stébelné pochvy jsou vytrvalé, přitisklé, zpočátku silně a drsně chlupaté, brzy zasychají a blednou do slámově žluté až světle hnědé barvy.

Listy jsou silné, kopinaté, dlouze špičaté, s jemně pilovitým a drsně štětinatým okrajem, na líci jsou tmavě zelené a lesklé, na rubu sivé, široké asi 4cm a dlouhé 25cm, raší v dubnu, stébla se větví až druhým rokem.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižního Japonska a z Korey.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje teplo, humózní, hlubokou a výživnou půdu, vlhkou ale propustnou, nesnáší mokro, snese i silné zastínění. Listy vydrží krátkodobě pokles teplot do -20°C. na zimu je dobré přikrýt kořeny vrstvou listí a chvojí a stébla obalit netkanou textilií. Pokud nadzemní část rostliny namrzne, na jaře znovu obrazí.

Množení:
Množíme dělením trsů, oddenkovými řízky.

Použití:
Rostlinu můžeme pěstovat jen v mírném klimatu vinařských oblastí, jako solitéru v trávníku, na březích vod a potoků s jinými bambusy nebo velkolistými trvalkami, v popředí keřovitých skupin, v tematických zahradách nebo v nádobách. Pro svůj hustý rlst se také využívá jako krycí porost i do silně zastíněných míst.
Nové fotografie rostlin