Zpět na seznam

Proso prutnaté

Panicum virgatum

Foto: Proso prutnaté
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 80 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů červená, zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Rod Panicum zahrnuje asi 500 jednoletých i víceletých druhů rostoucích v subtropických i tropických oblastech, ale i v teplých oblastech mírného pásma. Po celé zeměkouli.

Proso prutnaté je vytrvalá stébelnatá tráva rašící koncem dubna nebo v polovině května. Vzpřímené husté trsy olistěných stébel jsou vysoké 80 -120cm. Listy jsou širší, měkké, jasně zelené, na podzim hnědočervené . Starší trsy se rozklesávají.

Kvete od poloviny srpna do konce září. Laty jsou velmi řídké a jemné, ale velké, přesahující listy a dorůstající výšky asi 100 -140cm. Na podzim se celý trs zbarvuje žlutohnědě až oranžově.

Kultivar ´Heavy Metal´ má trsy vzpřímené a sevřené, drží tvar po celou dobu vegetace, dorůstají výšky 120cm. Listy jsou nápadně a výrazně šedozelené, stébla olivová. Kvete v srpnu, řídké laty červených klásků jsou vysoké 170cm. Je to velmi cenný kultivar.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z jižní Kanady, USA a Mexika.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje výživnou, ne příliš vlhká, teplo a slunce. Je mrazuvzdorná. V suchu dříve ukončuje vegetaci, žloutnou pak už konce září.

Množení:
Množíme výsevem semen, kultivary dělením trsů na jaře.

Použití:
Druh se vysazuje solitérně nebo ve velkých kompaktních či v malých roztroušených skupinách do travnatých partií, trvalkových záhonů, společně s trvalkami kvetoucími na podzim. Květní laty se používají k řezu i sušení.
Nové fotografie rostlin