Zpět na seznam

Ozdobnice čínská

Miscanthus sinensis

Foto: Ozdobnice čínská
Detail
Kategorie Trávy
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Ozdobnice čínská je stébelnatá tráva, která tvoří husté, hnízdovité a vzpřímené šedozelené trsy. Druh se u nás nepěstuje, rozšířené jsou kultivary lišící se výškou, tvarem trsů, velikostí a zbarvením listů, bohatostí a dobou kvetení. Jsou krásné i zimě.

Ozdobnice čínská je zahradnicky nejdůležitější druh tohoto rodu. V našich podmínkách je mrazuvzdorná.

Do šedesátých let minulého století se daly kultivary spočítat na prstech. Listy se lišily habitem trsu a jejich hlavní estetický účinek spočíval ve zbarvení listů. Květenství byla většinou skrytá v listech a čněla jen málo nad nimi, protože v našich podmínkách vykvétaly příliš pozdě. To se stalo podnětem ke šlechtění raně vykvétajících kultivarů. Druhy nebo variety rostoucí v přírodě tak ztratily význam. Současný sortiment je možné rozdělit do skupin podle výšky rostlin, podle tvaru listů.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Číny, Koreje, Japonska.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje výživné, hluboké, mírně vlhké, propustné půdy, plné slunce nebo mírný polostín, teplo. A sušší půdě a v chladnějších podmínkách jsou trsy menší.

Množení:
Množíme dělením trsů v předjaří.

Použití:
Kultivary se vysazují v malých skupinách nebo solitérně, v trvalkových záhonech společně s růžemi nebo v travnatých partiích s ostatními trávami. Květy i listy se používají k řezu i sušení.
Nové fotografie rostlin