Zpět na seznam

Osinatec třtinovitý

Achnatherum calamagrostis

Foto: Osinatec třtinovitý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 50 cm do 80 cm
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, mrazuvzdorná, vápenité půdy, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Osinatec třtinovitý je trsnatá tráva rašící ve druhé polovině dubna. Tvoří řidší, štíhlé trsy jasně zelených, jemných a lehce převislých listů, před metáním jsou vysoké 50 -80cm.

Tento osinatec kvete od konce června do začátku srpna, ale laty vydrží a jsou ozdobené až do zimy. Tenká stébla jsou vysoká až 125cm, ukončuje je jednostranně převislá, huňatá a sevřená květní lata, dlouhá 20 i více cm, zpočátku stříbřitě zelená, později zlatá až zlatě bronzová. Pochvy listů jsou na stéblech vínově červené.

Pokud se rostliny po odkvětu ostříhají, listy obrazí a jsou zelené až do podzimu, někdy remontují v září.

Kultivary se u nás většinou nepěstují nebo jen výjiměčně a rozdíly mezi nimi nejsou výrazné. V některých zahraničních cenících se uváději dva kultivary: ´Allgau´, který tvoří kompaktní trsy a listy má obloukovitě převislé a ´Lemperg´ má hustší, kompaktní růst, na rubu namodralé listy a žlutobílé asi 60cm vysoké květní laty.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Původ:
Rostlina je domovem v jižní a jihovýchodní Evropě, v bývalé Jugoslávii, ve střední Evropě se vyskytuje vzácně. Roste většinou na vápencových sutích, skalnatých svazích a římsách.

Pěstování:
Osinatec nemá zvláštní nároky, dobře roste na slunci a v teple. Vyžaduje kamenitou a písčitou, suchou a svěží, vápnitou půdu. V zimě nesnáší velké vlhko. U nás je plně mrazuvzdorný, snáší mráz do -23°C.

Množení:
Množíme dělením i výsevem při teplotě 20°C. Při nižší teplotě klíčí semena pomalu a nepravidelně.

Použití:
Osinatec používáme solitérně nebo v malých skupinkách do trvalkových záhonů s později kvetoucími trvalkami. Hodí se také do přírodních záhonových partíí stepního charakteru s ostatními trvalkami podobných nároků, nebo do popředí kvetoucích keřů. Květní laty je možné použít do sušených aranžmá.
Nové fotografie rostlin