Zpět na seznam

Orobinec úzkolistý

Typha angustifolia

Foto: Orobinec úzkolistý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 1 m do 2 m
Barvy rostliny hnědá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny osázení vodních ploch
Popis

Rod Tupna není příliš bohatý rod, zahrnuje asi 20 vytrvalých druhů. Rostou v mírném i tropickém pásmu , ve sladkých nebo poloslaných vodách po celé zeměkouli. Květenství je tvořeno z jednopohlavných kvítků, uspořádaná do dvou válcovitých palic, v horní části jsou samčí a v dolní samičí kvítky. Listy jsou ploché, mečovité, většinou delší než květní lodyhy.

Z plazivých oddenků orobince úzkolistého vyrůstají lodyhy s listy uspořádanými do dvou řad. Listy jsou široké 1,5 -2cm, velmi dlouhé, trávově zelené, vzpřímené, mírně po délce stočené, na rubu vyduté, vyplněné houbovitými pletivy, nelesklé, přesahující květenství.

Rostlina kvete od června do srpna na silných lodyhách vysokých 150 -200cm. Černohnědá a úzká palice samičích kvítků je dlouhá až 12 -20cm, jako doutník, pak je 3 -5cm dlouhé holé vřeteno a poté teprve palicovitě uspořádané samčí květy, které brzo po odkvětu opadají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje bahnité okraje vod, snáší výšku hladiny vody do 40cm, ale nesnáší pokles vodní hladiny. Vyžaduje slunce.

Množení:
Množíme dělením oddenků i výsevem semen.

Použití:
Druh je vhodný do mokřadel, na okraje vodních nádrží v přírodních partiích, v malých úpravách musí mít vymezený prostor – nádobu. Květenství se mohou použít do vazeb. Sušená se rozpadávají, proto se doporučuje je postříkat bezbarvým lakem nebo lakem na vlasy.
Nové fotografie rostlin