Zpět na seznam

Metlice trsnatá

Deschampsia cespitosa

Foto: Metlice trsnatá
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, kyselé půdy, těžké půdy, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Metlice trsnatá patří mezi vytrvalé trsnaté trávy rostoucí po celé zeměkouli. Ze 30 druhů u nás rostou a v zahradnictví se používají jen dva.

Rod je pojmenován po francouzském přírodovědci jménem Louis Deschamps.

Metlice trsnatá je domácí druh, velmi vděčný, vysoký až 50cm. Starší trsy jsou hlavaté.

Listy raší koncem března, jsou tmavě zelené, široké 0,6cm a dlouhé až 50cm, rychle narůstají. Na některých stanovištích jsou listy zelené téměř po celou zimu, na jaře zasychají a musí se ostříhat.

Koncem června rostlina metá a kvete do konce srpna. Tenká, ale pevná květní stébla zlaté barvy jsou uspořádané vějířovitě, s květními latami jsou vysoká 120 i více cm a vydrží na rostlině až do konce léta. Většinou se ale musí odstranit dříve, protože se rostliny hodně semení. Od poloviny říjny rostliny žloutnou.

Pěstuje se více kultivarů, které se mezi sebou jen obtížně rozšiřují zejména proto, že jsou často matečné porosty znehodnoceny náhodnými semenáčky.

Kultivar ´Bronzeschleier´ je kompaktní trsnatá tráva vysoká 40cm, v květu až 80cm. Jemné, tmavě zlatě hnědé laty jsou vysoké až 30cm a široké 20cm. Metá koncem června, v mládí kvete bohatě, starší trsy kvetou méně, v srpnu je nutné odkvetlá stébla ostříhat.

Kultivar ´Goldschleier´ je také vysoký 40cm, ale není tak robustní. Květní laty jsou při metání zelenavě zlaté, v květu nápadně zlaté. Metá koncem června. Je to velmi cenný kultivar.

Kultivar ´Goldstaub´ je vyšší, kvete později, laty jsou stříbřitě zelené, později zlatožluté.

´Goldtau´ má nápadně nízký vzrůst, trsy jsou vysoké jen 30 až 40cm, kvete od poloviny července, v květu je vysoký asi 80cm. Květní laty jsou světle zelené až do odkvětu.

´Palava´ tvoří velmi husté a nízké trsy listů. Kvete od července do října jen kousek nad listy. Trsy jsou vysoké 25 až 30cm, v době květu 45 -50cm. Stébla jsou velmi pevná, nelámou se a vydrží až do jara, kdy je nutné celou rostlinu ostříhat u země asi 2 -3cm. Tento kultivar netvoří klíčivá semena a nezapleveluje tak plochu. Vyžaduje slunce a sucho.

´Tardiflora´ je robustní, 40 až 80cm vysoký kultivar, metá začátkem července. Květní laty jsou světle zelené až do odkvětu.

Metlice trsnatá je cenná tráva vhodná do hřišťových i parkových trávníkových směsí. Pro tento účel bylo v ČR vyšlechtěno více kultivarů, které snášejí nízké a časté kosení a množí se semeny.Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Pěstování:
Metlice trsnatá je přizpůsobivá, téměř trsnatá tráva rostoucí na těžších, výživných, kyselých a vlhkých půdách, snese ale i sucho. Roste na slunci i ve stínu. Je mrazuvzdorná, listy jsou zelené i při teplotách do -18°C.

Množení:
Množíme výsevem semen. Kultivary většinou vznikly výběrem semenáčů zajímavých vzhledem, při dalším přesevu tyto vlastnosti ztrácejí, musí se proto množit pouze vegetativně, dělením trsů brzy na jaře.

Použití:
Tato tráva je vhodná do lesních partií velkých krajinářských zahrad a parků nebo do vřesovišť, ve velkých plochách se vysazuje 3 -5 kusů na metr čtverečný, do záhonů v podrostu pod dřevinami v menších roztroušených skupinkách 2 -3 kusy.

Semena se používají do směsí lučních nebo květnatých trávníků. V záhonech je nevýhodou, že se sama přesévá, proto je nutné kultivary po odkvětu ostříhat a dohlížet, aby k samovolnému přesévání nedocházelo. Laty se dají použít k řezu čerstvé i sušené.
Nové fotografie rostlin