Zpět na seznam

Makino – mnohopučka zelenopruhatá

Pleioblastus viridistriatus

Foto: Makino – mnohopučka zelenopruhatá
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 30 cm do 1 m
Barvy listů zelená, modrozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, osázení vodních ploch
Popis

Mnohopučka zelenopruhatá je silně výběžkatý druh bambusu vysoký v našich podmínkách 30 -120cm, ve své domovině až 200cm. Dlouho se pěstuje pod názvem Arundinaria auricoma.

Jemná, tenká stébla jsou zelená až tmavě purpurově pruhovaná. Listy jsou nepravidelně pruhované zářivě zeleně a tmavě zeleně. Zbarvení je intenzivní počátkem léta, na podzim jsou listy jen světle zelené, v zimě opadají. Na líci jsou lysé nebo jen řídce pýřité, na rubu sametově pýřité. Jsou poměrně velké, dlouhé 5 -16cm a široké 1 -3cm.

Kultivar ´Vagans´ pochází z Japonska, je nízký, kompaktní, trsy silně odnožují a dorůstají 50 -60cm. Stébla jsou tenká, zelená, křivolaká, listové pochvy i kolénka jsou měkce pýřité. Listy jsou světle zelené s tmavším stínováním, široké 1,2cm a dlouhé 7cm, nahlučené na koncích stébel a vějířovitě rozložené. Rostliny se dobře tvarují. Je vhodný i na menší plochy menších zahrad, je otužilý, nenáročný, roste téměř všude i na suchých místech.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Japonska.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje svěží vlhkou, slabě kyselou půdu, slunce, polostín a stín, dostatečnou vzdušnou vlhkost. Pokud jsou rostliny na přímém slunci a v suchu, zasychají jim konce listů. Je odolná vůči zimě, při -18°C jsou poškozeny listy, rostlina ale přežije i teplotu – 22°C. Na jaře je dobré ji ostříhat u země, lépe roste a listy se výrazněji zbarvují.

Množení:
Množíme dělením trsů nebo oddenkovými řízky.

Použití:
Druh je vhodný pro větší plochy do polostínu, na břehy vodních nádrží a potoků, do popředí jehličnatých tmavých stromů, do tematických zahrad spolu s dalšími žlutolistými rostlinami, je také vhodná do nádob. Je to výborná pokryvná, rychle rostoucí rostlina, snáší i drsnější polohy, jarní řez je u ní nutný.
Nové fotografie rostlin