Zpět na seznam

Makino - mnohopučka chino

Pleioblastus chino

Foto: Makino - mnohopučka chino
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 50 cm do 2 m
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, lehké půdy, těžké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby
Popis

Druhy rodu Pleioblastus jsou většinou nízké nebo středně vysoké, výběžkaté bambusy, s mnoha dlouhými oddenky. Zejména nižší druhy tvoří rozsáhlé a husté porosty. Známe asi 30 druhů, jejich domovinou je Čína a Japonsko. Stébla jsou válcovitá, nezploštělá, přímá a dutá, se silnými kolénky. Listové pochvy drží na stéblech a na konci mají bílé a hladké štětiny. Na rozdíl od rodů Sasa a Pseudosasa vyrůstají z každého kolénka dvě a více postranních větviček. Nižší druhy vyžadují jarní řez.

Mnohopučka chino je velmi variabilní, tvarově rozmanitý, silně výběžkatý druh, který se pěstuje v mnoha evropských zahradách často pod chybným označením. Kultivary se liší výškou trsů a zbarvením listů.

Trsy jsou vysoké 50 -250cm, hustě stěsnaná stébla jsou tenká, zelená a lysá, s bělavým prstencem pod kolénky. Listové pochvy zasychají ale neopadají.

Husté listy jsou zelené, na rubu chlupaté, čárkovitě kopinaté, dlouhé 12cm a široké 1,5cm. Jsou stálezelené, ale v našich podmínkách zpravidla nepřežijí zimu.

Kultivar ´Albovariegata´ má nepravidelně bílé až nažloutle pruhované listy.

´Argentea´ má tmavě zelené listy s pravidelnými a ostrými bílými pruhy.

´Elegantisiima´ je keřovitý bambus vysoká asi 60cm, s tenkými a zelenými stébly. Od země je hustě olistěný, listy jsou podélně žlutobíle a světle zeleně pruhované. Jsou drobnější než u druhu, široké 0,8cm a dlouhé jen 9cm. V mírných zimách nebo pod sněhem listy vydrží přes zimu, jinak zasychají. Vyžaduje teplé stanoviště v polostínu, kde listy zůstanou dlouho zelené. Na velmi suchých a teplých místech se musí v létě chránit před sluncem.

Kultivar ´Hisauzhu´ je vysoký více než 200m, stébla jsou tmavě zelená až olivová, s prstencem ojínění pod kolénky, v kterých se silně větví. Jasně zelené listy jsou široké 2,5cm a dlouhé 25cm, na okraji drsně štětinaté.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází ze severního a středního Japonska.

Pěstování:
Rostlina je nenáročná, vhodná i pro těžší půdy, do mírného polostínu, přímé slunce nesnáší. Pokud se mohou rostliny nerušeně rozvíjet, tvoří husté porosty. Je mrazuvzdorná, při vyšších mrazech než – 16°C bývají narušeny listy, ale rostlina po stříhání brzy na jaře znovu obrazí.

Množení:
Množíme velmi snadno dělením nebo oddenkovými řízky. Při výsadbě je dobré používat kontejnerové sazenice.

Použití:
Rostlina je vhodná pro souvislé pokryvné výsadby pod dřeviny i na větší plochy, lze ji dobře udržovat řezem, je vhodná i do nádob. Ve výsadbách s jinými rostlinami může způsobovat svým intenzivním vzrůstem problémy. Je lépe ji vymezit prostor.
Nové fotografie rostlin